Simona Halep revine fantastic si se califica in optimi la Madrid

Autor: Ionut Gaman

Marti, 09 Mai 2017, ora 18:29

66614 citiri

Simona Halep a obtinut o calificare spectaculoasa marti in optimile turneului de la Madrid.

Reprezentanta noastra, cotata cu sansa a 3-a la castigarea turneului organizat de Ion Tiriac, a invins-o in turul II pe italianca Roberta Vinci, scor 6-3, 2-6, 7-6.

Italianca a avut 5-2 in setul decisiv, insa Simona a avut o revenire superba si ramane in Capitala Spaniei pentru a-si apara titlul castigat anul trecut.

Simona si veterana Vinci au oferit o partide demna de o finala, cu multe puncte spectaculoase si o rasturnare de scor de povestit ani de acum incolo.

Primul set a inceput echilibrat si doar un break facut de sportiva noastra a stat intre cele doua.

Al doilea set parea ca ii apartine Simonei, insa Vinci a prins aripi dupa o discutie cu antrenorul ei, care i-a cerut sa fie mai agresiva, iar italianca a egalat situatia la seturi si a impins jocul in decisiv.

In setul decisiv, Vinci a jucat perfect pana la 5-2, cand Simona, care a dat ceva semne de nervozitate in acest set III, a avut o revenire spectaculoasa si a impins meciul in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-2.

Dupa aceasta victorie, Simona a obtinut biletele pentru optimi, acolo unde va da peste favorita numarul 16, australianca Samantha Stosur.

Cu cine va juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

Calificare in optimi ii aduce Simonei un cec in valoare de 68.010 euro si 120 de puncte in clasamentul WTA.

ora 15:03 - Ivo Karlovic are 5 mingi de meci, dar setul doi e castigat de Roberto Bautista, cu 7-6. In aceste conditii, intalnirea Simonei nu va incepe mai devreme de ora 15:40.

ora 14:35 - Avem numele posibilei adversare din optimi:

Cu cine ar putea juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

ora 14:25 - Startul meciului e amanat din cauza ca partida programata inainte, Ivo Karlovic - Roberto Bautista, se afla inca in setul II.

INFO: Simona Halep se afla pe locul 8 in clasamentul WTA, in timp ce Roberta Vinci ocupa pozitia a 34-a.

INFO: In primul tur, Simona a trecut usor de Kristyna Pliskova, scor 6-1, 6-2, in timp ce Vinci a invins-o in trei seturi pe rusoaica Daria Kasatkina, scor 6-1, 1-6, 6-1.

INFO: Va fi cea de-a 6-a partida directa intre cele doua, pana acum Simona a castigat trei partide, iar italianca s-a impus in celelalte doua:

2012, Paris: 6-4, 6-4 pentru Roberta Vinci;

2012, Barcelona: 6-1, 6-3 pentru Simona Halep;

2013, Paris: 6-0, 6-3 pentru Roberta Vinci;

2013. Roma: 6-4, 6-2 pentru Simona Halep;

2013, s'Hertogenbosch: 6-0, 6-1 pentru Simona Halep.

INFO: Castigatoarea o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Samantha Stosur (fav.16) si Mariana Duque.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 9.5 milioane de euro, e programat in perioada 5-14 mai.