Simona Halep revine fantastic si se califica in optimi la Madrid

Marti, 09 Mai 2017, ora 18:29
66614 citiri

Simona Halep a obtinut o calificare spectaculoasa marti in optimile turneului de la Madrid.

Reprezentanta noastra, cotata cu sansa a 3-a la castigarea turneului organizat de Ion Tiriac, a invins-o in turul II pe italianca Roberta Vinci, scor 6-3, 2-6, 7-6.

Italianca a avut 5-2 in setul decisiv, insa Simona a avut o revenire superba si ramane in Capitala Spaniei pentru a-si apara titlul castigat anul trecut.

Simona si veterana Vinci au oferit o partide demna de o finala, cu multe puncte spectaculoase si o rasturnare de scor de povestit ani de acum incolo.

Primul set a inceput echilibrat si doar un break facut de sportiva noastra a stat intre cele doua.

Al doilea set parea ca ii apartine Simonei, insa Vinci a prins aripi dupa o discutie cu antrenorul ei, care i-a cerut sa fie mai agresiva, iar italianca a egalat situatia la seturi si a impins jocul in decisiv.

In setul decisiv, Vinci a jucat perfect pana la 5-2, cand Simona, care a dat ceva semne de nervozitate in acest set III, a avut o revenire spectaculoasa si a impins meciul in tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-2.

Dupa aceasta victorie, Simona a obtinut biletele pentru optimi, acolo unde va da peste favorita numarul 16, australianca Samantha Stosur.

Cu cine va juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

Calificare in optimi ii aduce Simonei un cec in valoare de 68.010 euro si 120 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Roberta Vinci, din turul II al turneului organizat de Ion Tiriac la Madrid.

Simona Halep - Roberta Vinci 6-3, 2-6, 7-6

Setul III

- 7-2 si Simona avanseaza in optimi dupa o victorie spectaculoasa.

- 6-1 pentru Simona dupa sapte mingi. 5 mingi de meci pentru reprezentanta noastra.

- 4-1 pentru Simona dupa cinci mingi.

- 2-1 pentru Simona dupa primele trei mingi.

TIE-BREAK:

- Game la 0 pentru Simona si vom avea tie-break pentru stabilirea castigatoarei.

- Italianca pune capat celor trei game-uri consecutive ale Simonei si isi face serviciul.

- Reprezentanta noastra isi face serviciul fara probleme si egaleaza la 5.

- Simona face break si ramane in meci.

- Simona isi face serviciul, dar Vinci urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Italianca isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea meciului.

- Game la 0 reusit de Simona.

- Vinci isi face serviciul si tenismena in varsta de 34 de ani se desprinde la 4-1 in setul decisiv.

- Break la 0 pentru Vinci, care joaca un tenis incredibil.

- Game la 0 pentru italianca.

- Tenismena noastra isi face serviciul si egaleaza la 1 in decisiv.

- Simona da primele semne de nervozitate, dupa ce in primele doua seturi a fost foarte calma.

- Italianca isi face serviciul si ajunge la 5 game-uri la rand castigate.

- Vinci va servi prima in acest set decisiv. Simona a cerut interventia antrenorului Darren Cahill.

Setul II

- BREAK si SET Roberta Vinci.

- Un nou game Vinci, care pare o alta jucatoare dupa ce antrenorul i-a transmis sa fie mai agresiva.

- Break reusit de italianca si scorul devine 4-2 in favoarea ei in acest set II.

- Cele doua continua sa-si faca serviciile.

- Simona raspunde cu un game castigat usor.

- Vinci isi face serviciul si are 2-1 in acest start de set secund.

- Un nou game la 0 castigat de Simona.

- Game Vinci pe serviciul ei.

- Vinci serveste prima in setul doi.

Setul I

- Simona castiga cel de-al 4-lea game consecutiv si isi adjudeca primul set.

- Break frumos reusit de Simona, care va servi pentru castigarea primului set.

- Game la 0 pentru Simona.

- Rebreak reusit de Simona.

- Roberta Vinci face primul break al acestei intalniri.

- Game la 0 pentru Vinci.

- Game Simona, dupa ce a salvat o noua minge de break a veteranei Vinci.

- Doua mingi de break pentru tenismena noastra, insa italianca revine si isi face serviciul.

- Simona salveaza o minge de break si castiga primul game al intalnirii.

- Simona serveste prima.

ora 16:33 - STARTUL PARTIDEI

ora 16:25 - Cele doua tenismene patrund pe teren si, dupa incalzire, se va da startul jocului.

ora 16:10 - Dupa un meci maraton de 3 ore, Karlovic il invinge pe Bautista cu 7-6, 6-7, 7-6. Partida Simona Halep - Roberta Vinci va incepe la 16:30.

ora 15:58 - Karlovic si Bautista ajung la tie-break si in setul III. In aceste conditii, partida Simonei nu va incepe mai devreme de ora 16:20.

ora 15:32 - Scorul e 4-4 in setul decisiv, iar meciul Simonei nu va incepe mai devreme de ora 16:00.

ora 15:03 - Ivo Karlovic are 5 mingi de meci, dar setul doi e castigat de Roberto Bautista, cu 7-6. In aceste conditii, intalnirea Simonei nu va incepe mai devreme de ora 15:40.

ora 14:35 - Avem numele posibilei adversare din optimi:

Cu cine ar putea juca Simona Halep in optimi la Madrid: S-au mai intalnit de 8 ori

ora 14:25 - Startul meciului e amanat din cauza ca partida programata inainte, Ivo Karlovic - Roberto Bautista, se afla inca in setul II.

INFO: Simona Halep se afla pe locul 8 in clasamentul WTA, in timp ce Roberta Vinci ocupa pozitia a 34-a.

INFO: In primul tur, Simona a trecut usor de Kristyna Pliskova, scor 6-1, 6-2, in timp ce Vinci a invins-o in trei seturi pe rusoaica Daria Kasatkina, scor 6-1, 1-6, 6-1.

INFO: Va fi cea de-a 6-a partida directa intre cele doua, pana acum Simona a castigat trei partide, iar italianca s-a impus in celelalte doua:

2012, Paris: 6-4, 6-4 pentru Roberta Vinci;

2012, Barcelona: 6-1, 6-3 pentru Simona Halep;

2013, Paris: 6-0, 6-3 pentru Roberta Vinci;

2013. Roma: 6-4, 6-2 pentru Simona Halep;

2013, s'Hertogenbosch: 6-0, 6-1 pentru Simona Halep.

INFO: Castigatoarea o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Samantha Stosur (fav.16) si Mariana Duque.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 9.5 milioane de euro, e programat in perioada 5-14 mai.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Roberta Vinci, #Simona Halep turneu Madrid , #stiri Simona Halep