Simona Halep și-a spulberat adversara din sferturi la Wimbledon. Cum s-a desfășurat meciul

Autor: Teodor Serban

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 16:41

17470 citiri

Simona Halep

Tenismena Simona Halep (18 WTA și cap de serie 16), a înfruntat-o miercuri pe sportiva americană Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Meciul Simona Halep - Amanda Anisimova a avut loc pe arena centrală de la Wimbledon, în deschiderea zilei, de la ora 15.30.

Simona Halep a învins-o categoric pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și cinci minute.

Emoții mari în setul 2

În setul 2, Simona Halep a servit pentru meci la 5-2, dar a pierdut ghemul de serviciu. La 5-4, când Simona a servit din nou pentru meci, Anisimova a avut trei mingi de break, pe care Simona le-a anihilat în mod miraculos și a reușit să închidă meciul. Experiența superioară în turneele mari a ajutat-o pe jucătoarea noastră.

În semifinale, Simona Halep va evolua joi, 7 iulie, cu învingătoarea duelului Elena Rîbakina (Kazahstan) - Ajla Tomljanovic (Australia).