Simona Halep și-a spulberat adversara din sferturi la Wimbledon. Cum s-a desfășurat meciul

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 16:41
17470 citiri
Simona Halep

Tenismena Simona Halep (18 WTA și cap de serie 16), a înfruntat-o miercuri pe sportiva americană Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Meciul Simona Halep - Amanda Anisimova a avut loc pe arena centrală de la Wimbledon, în deschiderea zilei, de la ora 15.30.

Simona Halep a învins-o categoric pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră și cinci minute.

Emoții mari în setul 2

În setul 2, Simona Halep a servit pentru meci la 5-2, dar a pierdut ghemul de serviciu. La 5-4, când Simona a servit din nou pentru meci, Anisimova a avut trei mingi de break, pe care Simona le-a anihilat în mod miraculos și a reușit să închidă meciul. Experiența superioară în turneele mari a ajutat-o pe jucătoarea noastră.

În semifinale, Simona Halep va evolua joi, 7 iulie, cu învingătoarea duelului Elena Rîbakina (Kazahstan) - Ajla Tomljanovic (Australia).

*1-1 în setul doi.

*6-2, Simona Halep a câștigat primul set după doar 30 de minute.

*5-1 Simona, după un ghem lung.

*4-1 Halep, cu două break-uri ale româncei.

*1-1, ambele și-au făcut serviciul.

*A început meciul, cu Anisimova la serviciu.

Irina Begu, de neoprit la primul turneu WTA după 7 luni. Cu cine va juca în semifinale
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă din cauza unei accidentări, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului...
Cine e fosta mare jucătoare care a refuzat-o pe Simona Halep la următorul turneu major: ”Hotărâm cu atenție”
Jucătoarele germane de tenis Angelique Kerber, Tatjana Maria şi Laura Siegemund au primit wild card pentru turneul WTA de la Stuttgart, de luna viitoare, fel ca britanica Emma Răducanu, fostă...