Simona Halep a abandonat in timpul meciului de la Rogers Cup: Problemele invocate de sportiva noastra (Video)

Autor: Cristian Soitu

Sambata, 10 August 2019, ora 04:36

58923 citiri

Simona Halep a hotarat sa abandoneze in timpul meciului cu Marie Bouzkova din sferturile de finala de la Rogers Cup, dupa ce a pierdut primul set.

Sportiva noastra a invocat o serie de probleme la tendonul lui Ahile si a luat decizia de a se retrage dupa ce a pierdut primul set cu 6-4.

Simona a avut un start foarte slab de meci, a fost condusa cu 4-0, dar apoi a reusit sa revina si a egalat. Totusi, Bouzkova a castigat urmatoarele doua game-uri si implicit si setul.

Dupa ce a pierdut primul set, Simona a hotarat sa se retraga si a mers direct la vestiare.

Problemele Simonei la tendonul lui Ahile au aparut inca de la primul meci, cu Jennifer Brady, dar inaintea confruntarii cu Bouzkova spune ca nu mai resimte dureri.

Simona Halep este inscrisa saptamana viitoare in turneul de la Cincinnati, unde ar trebui sa debuteze in turul doi contra invingatoarei dintre Carla Suarez Navarro si Ekaterina Alexandrova, insa nu se stie momentan daca va putea evolua.

Dupa retragerea din meciul cu Bouzkova, Simona pierde 710 puncte WTA, dar va ramane pe locul 4 in clasamentul mondial.

03:47 - A inceput meciul!

03:42 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu.

Aceasta va fi prima intalnire a Simonei cu jucatoarea de pe locul 91 WTA.

La casele de pariuri, Simona are cota 1.20 pentru a obtine victoria.