FC Botosani, prima echipa romaneasca calificata in Europa League. Moldovenii au invins in Kazahstan, dupa un meci dramatic. Tottenham sau AC Milan pot veni la Botosani

Joi, 27 August 2020, ora 18:52

10067 citiri

FC Botosani s-a calificat in turul 2 preliminar din Europa League, dupa ce a invins in Kazahstan, pe Ordabasy, cu 2-1.

Holzmann si Dugandzic au inscris golurile moldovenilor, care au avut noroc urias in prelungirile partidei, atunci gazdele au ratat cu poarta goala.

Botosani are o misiune foarte grea in turul 2 preliminar, poata da peste AC Milan sau Tottenham.

Posibili adversari: Tottenham, Basel, FC Copenhaga, Wolfsburg, Galatasaray, AC Milan, Rangers, Granada, Standard Liege.

Desfasurarea meciului:

Ordabasy: Shaizada - Dauatov, Fontanello, Dmitrenko, Dosmagambetov - Badibanga, Diakhate, Mahlangu, Brigido - Khizhnichenko, Joao Paolo

Rezerve: Trofimets, Mehanovic, Shamshi, Zhangylyshbay, Astanov, Adyrbekov, Simcevic

Antrenor: Kakhaber Tskhadadze

FC Botosani: Pap - Harut, Chindris, Seroni, Holzmann - Mendoza, J. Rodriguez - Florescu, Ashkovski, Ofosu - Dugandzic

Rezerve: Hankic, Keyta, Babunski, Roman, Patache, Tiganasu, Cimpanu

Antrenor: Marius Croitoru

Minutul 1 - a inceput meciul

Minutul 9 - ocazie mare Ofusu, jucatorul moldovenilor suteaza, dar respinge portarul gazdelor