CFR Cluj, prima înfrângere în Europa. Cum s-a desfășurat partida din Conference League

Autor: Teodor Serban

Joi, 15 Septembrie 2022, ora 19:44

4675 citiri

CFR Cluj. Foto: Facebook / CFR Cluj

CFR Cluj a pierdut al doilea meci din grupele Conference League, 0-1, acasă, cu Sivasspor.

Gradel a marcat unicul gol al partidei, în prima repriză, din penalty.

Este prima înfrângere în Europa,în acest sezon, pentru campioana României.

În celălat meci al grupei, Slavia Praga a învins greu pe Balkani din Kosovo, 3-2.

După două meciuri CFR este pe locul 3 din grupă, cu doar 1 punct.

Desfășurarea meciului CFR CLUJ - SIVASSPOR 0-1

Minutul 1 - a început partida

Minutul 7 - Clujenii cer penalty după un posibil henț în careu. Arbitrul nu acordă nimic. În Conference League nu există VAR.

Minutul 26 - ocazie mare pentru CFR Cluj: mingea trimisă de Burcă este respinsă cu mâna de pe linia porții de un adversar, dar arbitrul nu acordă nimic.

Minutul 28 - turcii deschid scorul din penalty. CFR Cluj - Sivasspor 0-1

Minutul 45+2 - Pauză. CFR Cluj - Sivasspor 0-1

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 62 - ocazie mare pentru CFR Cluj: șutul lui Cristian Manea este respins în corner de portarul advers

Minutul 90+ 7 - Finalul meciului. CFR Cluj - Sivasspor 0-1

ECHIPELE DE START

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Muhar - Yeboah, Janga, Petrila

REZERVE: Bălgrădean, Brucic, Billong, Păun, Roger, Malele, Mistrati, Kolinger, Bordeianu, Cvek, Braun, Buș

ANTRENOR: Dan Petrescu

SIVASSPOR: Vural - Paluli, Goutas, Appindangoye, Ciftci - Ulvestad, Charisis - Musa, Sabia, Gradel - Angielski

REZERVE: Yildirim, Kuckar, Nije, Osmanpașa, Albayrak

ANTRENOR: Rıza Çalımbay