Ghinion pentru oamenii lui Adrian Mutu. Ce rezultat trebuie sa scoata Romania impotriva Germaniei pentru a se califica in sferturi la EURO

Autor: Teodor Serban

Duminica, 28 Martie 2021, ora 00:10

14395 citiri

Romania. Foto: Facebook / Echipa nationala de fotbal a Romaniei

Reprezentativa de tineret a Germaniei a remizat, sambata seara, la Szekesfehervar, scor 1-1, cu selectionata similara a Olandei, intr-un meci din grupa A de la Campionatrul European under 21, din care face parte si Romania.

Golurile au fost marcate de Nmecha '84 pentru germani si Kluivert '48 pentru olandezi.

Tot sambata, Romania a invins cu 2-1 echipa Ungariei.

In prima etapa, tricolorii au remizat cu Olanda, scor 1-1, si Germania s-a impus cu 3-0 in fata Ungariei.

Ultima etapa a grupei A programeaza, la 30 martie, de la ora 19.00, meciurile Germania - Romania si Tarile de Jos - Ungaria.

Clasament:

Germania 2 (meciuri) 1 (victorii) 1 (remize) 0 (infrangeri) 4-1 (goluri inscrise - goluri primite) 4 puncte

Romania 2 1 1 0 3-2 4 puncte

Olanda 2 0 2 0 2-2 2 puncte

Ungaria 2 0 0 2 1-5 0 puncte.

Maghiarii nu mai au nicio sansa de calificare si o posibila victorie a Olandei in ultimul meci obliga Romania sa bata Germania pentru a fi sigura de sferturile de finala.

In cazul in care Romania ar face egal cu Germania si Olanda castiga cu Ungaria, toate cele trei echipe o sa faca 5 puncte si atunci se va face un clasament in trei si nu va mai conta golaverajul in toate meciurile, capitol unde noi stam slab.

In faza urmatoare a competitiei se vor califica primele doua clasate in cele patru grupe.