Ghinion pentru oamenii lui Adrian Mutu. Ce rezultat trebuie sa scoata Romania impotriva Germaniei pentru a se califica in sferturi la EURO

Duminica, 28 Martie 2021, ora 00:10
14395 citiri
Romania. Foto: Facebook / Echipa nationala de fotbal a Romaniei

Reprezentativa de tineret a Germaniei a remizat, sambata seara, la Szekesfehervar, scor 1-1, cu selectionata similara a Olandei, intr-un meci din grupa A de la Campionatrul European under 21, din care face parte si Romania.

Golurile au fost marcate de Nmecha '84 pentru germani si Kluivert '48 pentru olandezi.

Tot sambata, Romania a invins cu 2-1 echipa Ungariei.

In prima etapa, tricolorii au remizat cu Olanda, scor 1-1, si Germania s-a impus cu 3-0 in fata Ungariei.

Ultima etapa a grupei A programeaza, la 30 martie, de la ora 19.00, meciurile Germania - Romania si Tarile de Jos - Ungaria.

Clasament:

Germania 2 (meciuri) 1 (victorii) 1 (remize) 0 (infrangeri) 4-1 (goluri inscrise - goluri primite) 4 puncte

Romania 2 1 1 0 3-2 4 puncte

Olanda 2 0 2 0 2-2 2 puncte

Ungaria 2 0 0 2 1-5 0 puncte.

Maghiarii nu mai au nicio sansa de calificare si o posibila victorie a Olandei in ultimul meci obliga Romania sa bata Germania pentru a fi sigura de sferturile de finala.

In cazul in care Romania ar face egal cu Germania si Olanda castiga cu Ungaria, toate cele trei echipe o sa faca 5 puncte si atunci se va face un clasament in trei si nu va mai conta golaverajul in toate meciurile, capitol unde noi stam slab.

In faza urmatoare a competitiei se vor califica primele doua clasate in cele patru grupe.

Fazele eliminatorii ale Campionatului European se vor disputa intre 31 mai si 6 iunie 2021.

Ce meci! Romania a suferit, dar a invins Ungaria la Euro. Golul victoriei marcat in ultimele minute

Super lovitura. Laurentiu Reghecampf a a semnat cu echipa unui roman si va juca in Liga Campionilor

Adrian Mutu si-a cunoscut sotia dupa ce a vazut-o la bratul unui alt fotbalist. Povestea tinerei care ii aduce linistea sufleteasca antrenorului nationalei

"Fetele erau facute vaci, gaini, dobitoace". Cum a fost batuta si umilita Nadia Comaneci de Bela Karolyi pana facea hemoragie nazala

Meci dramatic pentru Sorana Cirstea la Miami

Meciul unei natiuni. Romania joaca cu Ungaria pentru calificarea in sferturi la Europeanul de tineret

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...