"Am făcut pe mine!" Cine e jucătorul care a făcut această afirmație în fața publicului de la Roland-Garros

Miercuri, 01 Iunie 2022, ora 08:52
7353 citiri
Alexander Zverev FOTO facebook

Turneul de la Roland-Garros a ajuns în fazele finale, oferind meciuri memorabile dar și declarații care vor rămâne în istorie.

Unul dintre performerii zilei de ieri a fost germanul Alexander Zverev, locul 3 mondial, care l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz, una dintre revelațiile sezonului.

Zverev s-a impus cu 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7), după 3 ore și 21 de minute de joc, și va juca în semifinale cu Rafael Nadal.

"Am făcut pe mine, ca să vă spun adevărul, dar știam că azi trebuie să joc cel mai bun tenis al meu. Și sunt foarte bucuros că am reușit să fac asta. Carlos a tot revenit, este un jucător extraordinar și i-am spus că va câștiga acest turneu de multe ori, nu doar o dată, dar sper să pot câștiga înaintea lui, înainte să înceapă să ne bată pe toți și nu avem nicio șansă", a spus Zverev la interviul dat pe teren, în aplauzele unui public extaziat.

Astăzi sunt programate ultimele două sferturi de finală de pa tabloul masculin:

Marin Cilic vs Andrei Rublev

Casper Ruud vs Holger Rune

Turneul de cinci stele la care Simona Halep așteaptă cu sufletul la gură o invitație. Toată "floarea" tenisului va fi prezentă
Marţi, ATP şi WTA au anunţat listele jucătorilor înscrişi pentru ediţia din acest an a turneului din capitala Spaniei, iar actualii campioni, Alcaraz şi Sabalenka, se vor întoarce la...
Carlos Alcaraz defilează la turneul de la Miami. Cine s-a mai calificat în sferturile de finală
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, principalul favorit al turneului ATP Masters 1.000 de la Miami (SUA), s-a calificat în optimile de finală ale acestei competiţii, după ce l-a învins în...
#zverev, #Roland Garros, #declaratie, #Alcaraz, #meci public , #Roland Garros 2022