Rusia elimina Spania la loviturile de departajare si merge in sferturile de finala la Cupa Mondiala

Duminica, 01 Iulie 2018, ora 19:45
21447 citiri

Spania a fost eliminata de la Cupa Mondiala chiar de catre tara gazda Rusia, in optimile de finala, dupa lovituri de departajare, scorul fiind 1-1 dupa 120 de minute si 4-3 la loviturile de la punctul cu var pentru natiunea gazda.

La loviturile de la 11 metri au marcat Smolov, Ignashevich, Golovin si Cheryshev, iar pentru iberici au punctat Iniesta, Pique si Sergio Ramos.

Doi jucatori au facut diferenta prin ratarile lor, Koke si Iago Aspas!

Partida de pe Lujniki din Moscova nu a insemnat deloc o pledoarie pentru fotbal, un meci lipsit de spectaculozitate, in care doar atmosfera superba facuta din tribune de cei peste 75.000 de rusi a facut toti banii.

Prima parte a fost si singura in care s-a marcat pe parcursul primelor 90 de minute, goluri venite insa dupa doua grave erori defensive.

In minutul 12, Ignashevich a deviat o minge nefericit in proprie poarta, dupa o lovitura libera batuta de Asensio de pe flancul drept si o reluare a lui Sergio Ramos din plin careu.

Rusul de 38 de ani a devenit cel mai varstnic marcator de autogol la o Cupa Mondiala, la peste 38 de ani. In plus, Spania a marcat primul gol dupa 60 de ani in fata unei formatii gazda la un turneu final de CM si CE.

Golul egalarii a venit cu 5 minute inainte de pauza, cand Pique a facut prosteste un hent in care, iar Dzyuba a reluat sec din penalti un gol venit de nicaieri, pentru ca Rusia nu avusese pana atunci niciun sut pe poarta.

Jocul din partea secunda a fost si mai slab, cu Spania avand posesia, trimitand obsedant pase de-a lungul si de-a latul terenului, bifand spre minutul 80 suma de peste 800 de pase (!), dar nu s-a vazut niciun rezultat concret pe tabela. Rusii erau fericiti ca pot trimite jocul in prelungiri, ca pot avea astfel o sansa in fata campioanei mondiale si europene din 2010 si 2008.

Au venit si prelungirile, in premiera la aceasta Cupa Mondiala, si in premiera au adus in istoria Cupelor Mondiale si cea de-a 4-a schimbare pe care au putut-o face cei doi antrenori.

O schimbare inspirata din partea lui Hierro, caci Rodrigo a dinamitat jocul ofensiv al spaniolilor, iar varful Valenciei putea inchide chiar meciul in minutul 108, sutul sau fiind scos cu greu in fata de Akinfeev.

In minutul 114, Spania a cerut penalti dupa ce si Pique si Ramos au fost bruscati in careu, Kuipers a cerut interventia VAR, nu s-a mai dus insa la marginea terenului sa vada reluarea si nu a dat nimic, spre disperarea oamenilor in rosu.

Dar nu s-a mai putut schimba nimic, iar cele 120 de minute s-au terminat la egalitate, 1-1, dupa unul dintre cele mai slabe si plicticoase jocuri de la aceasta Cupa Mondiala.

Spania a avut bifate 1141 de pase reusite la acest meci, dar nu a ajutat-o cu nimic, caci la loviturile de departajare a clacat, Koke si Iago Aspas semnand condamnarea ibericilor, dupa cum puteti citi in filmul partidei de mai jos.

Se mentine blestemul ca Spania nu a castigat niciodata in istoria turneelor finale de CM si CE in fata formatiilor gazda, iar Rusia are acum un culoar fantastic de semifinala, urmand sa dispute sfertul cu invingatoarea dintre Croatia si Danemarca, LIVE pe Ziare.com de la 21.

Desfasurarea intalnirii:

Iago Aspas a rataaaaat! Spania se duce acasa, formatia gazda se duce in ultimele 8 tari ale lumii, ce miracol!!

4-3, Rusia e la un pas de sferturi! Trebuie sa vina acum Iago Aspas, care nu are voie sa rateze.

3-3, egaleaza starul lui Real Madrid. Vine acum Cheryshev, fost jucator la aceeasi formatie.

3-2 Golovin, Rusia e in avantaj! Sergio Ramos e la punctul cu var acum.

Si Koke rateaza!!! Akinfeev se duce pe dreapta si pareaza. Golovin ia minge si poate duce Rusia in avantaj!

2-2, bate fara emotii fundasul de 38 de ani. Bate acum Koke, de la Atletico de Madrid.

2-1, gol cu bara, cu mule emotii pentru catalan. Vine Ignashevich acum!

1-1, ghiceste coltul De Gea, dar bate prea bine Smolov. Vine Pique acum la balon.

1-0, gol fara probleme pentru fostul star de la Barcelona. Se duce acum Smolov pentru rusi.

Bate primul Iniesta pentru spanioli!

INFO: 1141 de pase au reusit elevii lui Hierro.

Se termina aici partida! Urmeaza lovituri de la 11 metri!

Min.120: Rodrigo mai are un sut bun de la distanta, prinde Akinfeev. Rusia rezista eroic pe o ploaie ca in poeziile bacoviene.

Min.114: Spaniolii au avut un penalti care putea fi dat, macar prin VAR, Pique si Ramos au fost tinuti, Kuipers nu da nimic. A inceput ploaia la Moscova.

Min.108: Ce ocazie Rodrigo! Puteau inchide ibericii meciul, Akinfeev scoate cu greu!

Incepe partea secunda!

Finalul primei reprize de prelungiri!

Min.105: Pique reia cu capul dupa o lovitura libera, prinde Akinfeev.

Min.103: Iese Asensio si intra Rodrigo pentru Spania.

Min.99: Sut pe poarta Asensio de la distanta, prea slab pentru portarul rus.

Min.96: Vine aceasta schimbare in plus la rusi, iese Kuziaev, intra Erokhin, ambii jucatori la Zenit.

INFO: Sa nu uitam ca cei doi antrenori mai au o schimbare acum, bonus am spune, FIFA a introdus regula ca daca se intra in prelungiri, de la acest turneu final, este permisa introducerea celui de-al 4-lea jucator.

Incepe prima repriza de prelungiri!

Final, se termina primele 90 de minute, avem prelungiri!

Min.92: Smolov putea da lovitura in prelungiri, sut de la coltul careului, usor alaturi.

INFO: 4 minute de prelungire!

Min.90: Cap Ramos mult aiurea dupa un corner. E clar ca vom avea prelungiri. Si asta e un chin dupa 90 de minute de fotbal atat de slab.

Min.84: Mari ocazii Spania, intai Iniesta, apoi Aspas puteau inchide meciul, de fiecare data Akinfeev a scos!

Min.82: S-a investigat prin VAR o posibila acordare de penalti Spaniei, Kuipers nu a mai fost nevoit sa se duca sa vada faza la marginea terenului, a fost simplu.

Min.79: Iese Diego Costa si intra Iago Aspas, ultima schimbare la fostii campioni mondiali.

Min.71: Zobnin ia galben pentru fault din spate la Alba.

Min.70: Carvajal intra in locul lui Nacho, rusii tin mult de minge si vor sa duca partida in prelungiri.

Min.67: Prima schimbare la spanioli, intra Iniesta si iese Silva.

Min.66: Golovin incearca o gluma proasta, cade de langa Ramos, dar nu se poate da nimic, eventual un galben pentru simulare.

Min.64: Si vine si ultima schimbare, teoretic se grabeste Cherchesov, mai ales daca o sa avem si prelungiri...iese Dzyuba, marcatorul golului si intra Smolov!

Min.60: A doua schimbare la rusi, iese Samedov si intra Cheryshev.

Min.57: Ocazie buna Isco, Spania are acum primul corner din meci.

Min.53: Vine si primul galben al rusilor, primit de Kutepov.

Min.50: Dupa o faza fixa, lovitura libera, ibericii au mai incercat o lovitura de cap, mult peste poarta.

Min.47: Lovitura de cap interesanta Jordi Alba, prinde cu emotii Akinfeev.

INFO: Prima schimbare in meci, iese Zhirkov si intra Granat la rusi.

Final de prim mitan, 1-1!

Min.45: Ocazie buna Diego Costa, a iesit in fine la rampa, dar rusii scapa.

Min.40: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Rusiaaa! Dzyuba egaleaza, sut sec al rusului, 1-1, meciul e relansat.

Min.39: Lovitura de la 11 metri primita de Rusia, Pique face hent, e fara dubii aceasta lovitura, nu mai e nevoie de VAR. Fundasul Barcei ia si un galben, meritat.

Min.35: Prima mare ocazie Rusia! Golovin suteaza din marginea careului, foarte bine plasat, usor alaturi de poarta..

INFO: E primul gol marcat de Spania in fata unei tari organizatoare de CM sau CE in ultimii 60 de ani.

Min.30: Niciun sut pe poarta al rusilor in prima jumatate de ora.

INFO: Ignashevich, la 38 de ani, e cel mai varstnic fotbalist care si-a marcat un autogol in istoria Mondialelor, peste Noel Valladares (37 de ani si 43 de zile), din Honduras.

Min.24: Jordi Alba nu controleaza o minge in careu si scapa balonul in tusa.

Min.17: Spania controleaza cu autoritate acest joc la mijlocul terenului.

INFO: Avand in vedere ca mingea a fost deviata decisiv in poarta de Ignashevich, FIFA l-a creditat pe rus cu un autogol.

Min.11: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Spaniaaa! 1-0, Sergio Ramos marcheaza dupa o faza fixa, centreaza Asensio din flancul drept, o combinatie precum la Real Madrid.

Min.7: Lansare prea larga pentru Diego Costa, nu ajunge la balon jucatorul nascut in Brazilia.

Min.4: Inceput curajos pentru rusi, au deja un prim corner.

Incepe partida!

16.57: Momente emotionante la imn, aproape 80.000 de oameni si-au cantat imnul national, ce moment pentru rusi, care se pot califica intre cele mai bune 8 tari ale lumii.

16.54: Cei 22 de jucatori intra pe teren, ne pregatim sa ascultam cele doua imnuri de stat!

16.52: Avem primele imagini, sunt peste 75.000 de fani rusi prezenti, e atmosfera fabuloasa, jucatorii se pregatesc sa intre pe gazon.

Spania: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Koke, Busquets - David Silva, Isco, Asensio - Diego Costa.

Rezerve: Kepa, Reina - Carvajal, Iniesta, Saul, Rodrigo, Thiago, Lucas, Odriozola, Azpilicueta, Monreal, Aspas.

Antrenor: Fernando Hierro.

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov - Samedov, Kuzyaev, Golovin, Zobnin - Dzyuba.

Rezerve: Lunev, Gabulov - Cheryshev, Gazinskii, Dzagoev, Smolov, Granat, Al. Miranchuk, An. Miranchuk, Erokhin.

Antrenor: Stanislav Cercesov.

16.10: Spania nu a castigat niciodata, la niciun turneu final de CE sau CM, in fata unei formatii gazda, in 8 incercari.

Spania, campioana mondiala in 2010, intalneste gazda Rusia intr-un meci extrem de asteptat de catre fanii gazda, care spera intr-o minune in fata trupei lui Iniesta, Ramos si compania.

Ibericii sunt favoriti, au castigat grupa B, iar Rusia, in singurul meci cu un adversar de calibru, cu Uruguay, a capotat, pierzand clar cu 0-3.

Cele doua s-au mai intalnit in semifinalele EURO 2008, cand Arshavin ducea Rusia catre un careu de asi nevisat de nimeni, dar Spania, viitoare campioana europeana, castiga clar jocul cu 3-0.

Jocul are loc pe cel mai mare stadion de la acest Mundial, Lujniki din Moscova, acolo unde va avea loc si finala de pe 15 iulie. In toate cele 6 meciuri directe dintre cele doua, Rusia nu a castigat nici macar un meci!

Presedintele Vladimir Putin a anuntat ca inca nu s-a hotarat daca va lua loc in tribuna pentru a urmari de la fata locului acest joc. De partea cealalta, regele Felipe al VI-lea a anuntat ca va fi prezent pe stadion la acest meci de gala.

Echipele probabile:

Spania: De Gea - Alba, Ramos, Pique, Carvajal - Iniesta, Busquets, Alcantara - Isco, Costa, Silva.

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov - Zobnin, Gazinsky - Samedov, Golovin, Cheryshev - Dzyuba.

Arbitru: Bjorn Kuipers, Olanda.

Partida va fi televizata pe TVR 1 si TVR HD.

Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
Ciolacu susține că ”are un plan” ca România să intre în Schengen și terestru: ”Trebuie însă ca interesul naţional să primeze în faţa orgoliilor politice”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timişoara, că dă asigurări că că avem un plan pentru ca, până la sfârşitul anului, să avem o...
#Spania Rusia live Cupa Mondiala, #Spania Rusia optimi de finala CM, #cronica meci Spania Rusia Mundial 2018 , #stiri World Cup