Cupa Mondiala 2018: Brazilia invinge Mexic si ajunge in sferturi

Luni, 02 Iulie 2018, ora 18:51
17225 citiri

Brazilia a castigat cu 2-0 partida jucata luni cu Mexic, in optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Golurile intalnirii au fost marcate in repriza secunda, de Neymar si Firmino.

In sferturile de finala, nationala carioca o va infrunta pe castigatoarea partidei dintre Belgia si Japonia.

Neymar si compania au obtinut o victorie categorica, totusi, chiar daca diferenta a fost de doar doua goluri, iar in prima repriza mexicanii au avut cateva actiuni periculoase la poarta lui Alisson.

Dupa pauza, insa, Mexic a fost surclasata la toate capitolele, iar Neymar a deschis scorul la numai 6 minute de la reluarea jocului. Starul lui PSG a punctat din cativa metri, in urma unei centrari excelente a lui Willian.

Cea de-a doua reusita a meciului a venit tarziu, in minutul 88, si i-a apartinut lui Roberto Firmino, tot cu o reluare din apropiere, de data aceasta dupa un sut al lui Neymar, respins de Ochoa.

O calificare asteptata a Brazilia, care isi asteapta acum adversara din sferturi, Belgia sau Japonia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Brazilia si Mexic, din optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+2 - Guardado protesteaza si primeste un cartonas galben.

min.90 - Vom avea 6 minute de prelungiri.

min.90 - Ultima schimbare la brazilieni: iese Willian, intra Marquinhos.

min.88 - GOOOL BRAZILIA!!! Firmino duce scorul la 2-0 cu o reulare din cativa metri, dupa o minge respinsa de Ochoa la un sut al lui Neymar!!!

min.86 - O noua schimbare la brazilieni: locul lui Coutinho e luat de Firmino.

min.80 - Schimbare in nationala carioca: iese Paulinho, intra Fernandinho.

min.77 - Salcedo il faulteaza pe Neymar si vede cartonasul galben.

min.75 - Willian suteaza slab si Ochoa prinde fara emotii.

min.73 - Arbitrul apeleaza la arbitraj video, dar considera ca brazilianul a exagerat.

min.71 - Neymar se tavaleste pe gazon de durere, acuzand ca a fost calcat de un adversar.

min.68 - Sutul lui Neymar e deviat si trece putin pe langa poarta.

min.63 - William suteaza din partea dreapta, iar Ochoa intervine cu varful degetelor pentru a respinge mingea.

min.61 - Alisson scoate de sub bara dupa un sut al lui Vela.

min.60 - Ultima schimbare la mexicani: iese Chicharito, intra Jimenez.

min.59 - Casemiro opreste un atac al mexicanilor si se alege cu un cartonas galben. Va lipsi de la meciul din sferturi, daca Brazilia se va califica.

min.59 - Ochoa are un reflex de senzatie la un sut din doar cativa metri al lui Paulinho.

min.55 - Schimbare la mexicani: iese Alvarez,intra Jonathan do Santos.

min.55 - Herrera il tine din spate pe Willian si vede cartonasul galben.

min.53 - Chicharito trece de putin pe langa minge la o centrare a lui Herrera pe care scria 1-1.

INFO: E cel de-al 2-lea gol reusit de Neymar la aceasta editie a turneului final din Rusia.

min.51 - GOOOL BRAZILIA!!! Neymar marcheaza din doar 3 metri dupa o centrare excelenta a lui Willians!!!

min.50 - Gallardo trimite putin peste poarta lui Alisson.

min.48 - Ochoa apara la un sut in forta al lui Coutinho.

min.46 - Schimbare la mexicani: iese Marquez, intra Layun.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.43 - Filipe Luis intra tare asupra lui Vela si vede primul cartonas galben al meciului.

min.40 - Neymar suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la peste 25 de metri.

min.33 - Gabriel Jesus se descurca de minune in careul mexicanilor, trimite spre poarta lui Ochoa, insa sutul e pe mijloc si portarul nord-americanilor respinge, pentru ca apoi sa blocheze si sutul lui Coutinho.

min.30 - Alvarez are o interventie perfecta la Neymar, in propriul careu.

min.30 - Vela trimite mult pe langa poarta lui Alisson.

min.27 - Coutinho trimite in forta de la marginea careului, insa mingea se duce mult peste poarta.

min.25 - Neymar patrunde in careul mexicanilor dupa doua driblinguri, suteaza la poarta, dar goalkeeperul mexican pareaza! Mare ocazie irosita de nationala carioca!

min.22 - Hector Herrera primeste la marginea careului, face un dribling si suteaza, dar minge e blocata.

min.20 - Mexicanii domina partida in acest start de meci, in timp ce brazilienii nu reusesc sa paseze si ies cu greu din propria jumatate.

min.15 - Lozano centreaza pentru Chicharito, dar atacantul mexican nu ajunge de putin la minge. Inceput in forta al mexicanilor.

min.5 - Ochoa respinge cu ceva emotii la un sut al lui Neymar.

min.2 - Ce ocazie! Alisson respinge slab la o centrare a lui Guardado, iar Lozano, din pozitie buna, trimite direct in Miranda!

ora 17:00 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida se joaca pe Cosmos Arena din orasul Samara si e transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: In faza grupelor, cele doua nationale au inregistrat urmatoarele rezultate:

ECHIPELE:

BRAZILIA: Alisson - Fagner, Miranda, Thiago Silva (c), Filipe Luis - Paulinho, Casemiro, Coutinho - Willian, Gabriel Jesus, Neymar.

Selectioner: Tite.

MEXIC: Ochoa - Alvarez, Castro, Salcedo, Gallardo - Herrera, Marquez (c), Guardado - Vela, Chicharito, Lozano.

Selectioner: Juan Carlos Osorio.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia) .

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Brazilia invinge Mexic, #Brazilia sferturi Cupa Mondiala, #LIVE meci Brazilia Mexic, #Brazilia Mexic in direct, #Brazilia Mexic Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala 2018 , #rezultate meciuri