Cupa Davis: Romania a batut Finlanda

Duminica, 16 Septembrie 2012, ora 21:43
11473 citiri

Romania a castigat, scor 3-2, intalnirea cu Finlanda din Cupa Davis.

Ultima zi a confruntarii pentru mentinerea in Zona I a grupei Euroafricane a inceput de la scorul de 2-1 pentru Romania, inregistrat dupa partidele din primele doua zile.

Primul meci al zilei de duminica i-a adus fata in fata pe Marius Copil si Jarkko Nieminen, iar duelul a fost mai disputat decat se astepta.

In cele din urma, finlandezul clasat in primii 50 jucatori ai lumii s-a impus in patru seturi, scor 6-3, 7-5, 6-7, 7-6.

A urmat apoi confruntarea decisiva dintre Victor Crivoi si Harri Heliovaara. Si am avut parte de peste patru ore de tenis foarte spectaculos.

Din fericire, victoria i-a revenit lui Victor si astfel Romania se mentine in Zona I a grupei Euroafricane

4-6, 7-6, 6-7, 6-3, 7-5 a fost scorul in favoarea lui Crivoi.

Ati putut urmari in direct pe site-ul Ziare.com meciurile din ultima zi a intalnirii dintre Romania si Finlanda:

Romania - Finlanda 3-2

Victor Crivoi - Harri Heliovaara 4-6, 7-6, 6-7, 6-3, 7-5

ora 21:32 - Dupa un set foarte disputat, inceput excelent de finlandez, Crivoi si-a revenit si s-a impus cu 7-5, aducand victoria Romaniei.

ora 20:45 - Crivoi revine si impinge partida in setul decisiv.

ora 20:00 - Un nou set care are nevoie de tie-break pentru a-i afla castigatorul. De data aceasta, finlandezul se impune si conduce cu 2-1 la seturi.

ora 19:00 - Setul secund ii revine lui Victor Crivoi, care a avut un final de set senzational.

ora 17:55 - Primul set merge in tabara finlandeza, dupa ce Crivoi a avut un inceput dezastruos de meci. A incercat revenirea pe final, dar a fost prea tarziu.

ora 17:11 - A inceput partida.

INFO: In aproximativ 30 de minute va incepe meciul decisiv dintre Victor Crivoi si Harri Heliovaara,

Marius Copil - Jarkko Nieminen 3-6, 5-7, 6-1, 6-7

ora 16:30 - Un nou set bun facut de Copil, insa care s-a incheiat cu victoria la tie-break a finlandezului, care a castigat partida si a egalat situatia la doi.

ora 15:31 - Set superb facut de Copil, care l-a nimicit practic pe Nieminen in doar 30 de minute.

14:54 - Marius Copil s-a descurcat mai bine in setul secund, insa a pierdut dupa ce Nieminen a facut break cand scorul era 5-5.

13:47 - Marius Copil pierde primul set cu scorul de 3-6, dupa o evolutie dezamagitoare.

13:14 - A inceput meciul dintre Copil si Nieminen.

Urmeaza: Victor Crivoi - Harri Heliovaara

Info: Romania conduce cu 2-1 dupa primele doua zile.

Info: Partida se joaca la Cluj si este transmisa in direct la TV de TVR1.

Info: Romania a mai infruntat Finlanda in Cupa Davis doar o singura data. In 1996, tenismenii nostri s-au impus cu 3-2.

Candidatul Dreptei Unite la Primăria Iași: Lupta se va da ”între mafia lui Chirică și ieșenii onești, care nu fură și nu-i iubesc pe toți”
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Iaşi, Marius Bodea, a declarat după înregistrarea candidaturii sale la Biroul Electoral Municipal că pe 9 iunie bătălia se va da „între...
Gabriela Firea: ”Mă bazez foarte mult pe bucureşteni, pe cei care sunt nemulţumiţi de ineficienţa actualului primar” VIDEO
Gabriela Firea, candidata PSD la Primăria Capitalei a afirmat că este optimistă şi convinsă că bucureştenii doresc un primar dinamic, eficient, care să fie permanent pe teren, în mijlocul...
#Romania castigat intalnire Finlanda, #Cupa Davis LIVE, #romania finlanda live, #Romania Finlanda Cupa Davis , #Cupa Davis