Cum sa cureti dupa dezastrul provocat de Dancila, in 5 pasi rapizi

Luni, 14 Octombrie 2019, ora 10:27
Autor: Ioana Petrescu
Cum sa cureti dupa dezastrul provocat de Dancila, in 5 pasi rapizi

Ati dat vreodata o petrecere mare si la final, dupa ce au plecat toti invitatii, v-ati uitat panicati la dezastrul din casa si la nota de plata astronomica pentru mancare, bautura si DJ?

Citeste toate textele scrise de Ioana Petrescu pentru Ziare.com

Asta e nimic, fata de ce lasa in urma Viorica Dancila, dupa ce timp de doi ani, a dat o petrecere cu bani pe care nu ii avea!

Rectificarea

Guvernul Dancila a lasat in urma un dezastru bugetar care, daca nu va fi curatat rapid, poate duce la o criza economica, ce va provoca apoi si o criza sociala.

Cardul de masa Up Dejun iti aduce discounturi de pana la 50% la categorii precum: abonamente de servicii medicale Regina Maria, curierat DPD, card de carburant OMV Petrom, produse de birotica si papetarie Lecom, solutii de digitalizare, tracking GPS flota auto de la iTrack si altele. Obtine oferta AICI!

Doar dupa 8 luni, deficitul bugetar este de 2,13%, fata de 1,54%, cat era in aceeasi perioada a anului trecut. Guvernul Dancila a reusit cu greu sa respecte conditiile Tratatului de la Maastricht, incheind anul 2018 cu un deficit bugetar de 3%.

Cu astfel de rezultate la 8 luni, deficitul din 2019 nu are nicio sansa sa ramana in limitele impuse de UE, fara intervenitii majore din partea noilor guvernanti. Noul executiv trebuie sa faca foarte rapid o rectificare realista, altfel nu mai poate repara nimic.

Trebuie sa plateasca pensii, salarii si sa achite cheltuielile minime de functionare a aparatului de stat si atat. Trebuie sa nu se mai angajeze in cheltuieli electorale si sa nu repete greselile facute de Romania in 2009, un alt an electoral. Greselile de atunci ne-au lasat nepregatiti in fata crizei financiare.

Infringement

Comisia Europeana a demarat procedurile de infrigement din cauza prevederii din Ordonanta 114, conform careia producatorii vand gaze la preturi plafonate si din cauza unor nereguli in legislatia RCA (raspunderea civila auto).

In ambele cazuri, Guvernul Dancila nu a facut modificarile cerute de Comisia Europeana si a lasat pe umerii urmatoarei guvernari rezolvarea acestor probleme. Daca executivul care se va instala nu gaseste solutii si nu da ordonante de urgenta ca sa modifice rapid legea, Romania va plati amenzi uriase, care pot ajunge pana la 30.000 de euro pe zi.

Buget

Bugetul pe anul 2020 este o adevarata cursa de obstacole.

In primul rand, el trebuie finalizat rapid, pana la 15 noiembrie, deci un guvern instalat chiar saptamana aceasta mai are doar vreo 4 saptamani ca sa finalizeze bugetul. Sa spunem ca nu reuseste sa il faca pana la 15 noiembrie, pana la urma, nici alte guverne nu au reusit, dar trebuie macar sa il trimita in Parlament in decembrie, ca sa avem buget la inceputul anului viitor.

In al doilea rand, trebuie sa respecte un deficit de 3%, in conditiile in care trebuie sa aplice noua lege a pensiilor si a salarizarii unitare. Legea pensiilor are un impact bugetar de 24,8 miliarde de lei in 2020.

Conform Consiliului Fiscal, anvelopa salariala ar ajunge la 10% din PIB in 2020, adica aproximativ o treime din tot bugetul pe anul viitor se va duce pe salarii. Saptamana trecuta, presedintele a spus ca nu vor fi taieri de pensii si de salarii, deci Executivul trebuie sa gaseasca spatiul bugetar necesar pentru aceste prevederi si sa ramana si in limita de deficit.

Ideal ar fi ca reducerea contributiei la Pilonul 2 de la 5,1% la 3,75% sa fie eliminata si noul executiv sa demareze cresterea contributiei incepand din 2020, astfel incat cei tineri sa nu aiba de suferit in viitor, cand vor ajunge la varsta pensionarii.

Sunt obstacole greu de trecut si, pentru a reusi, noul premier trebuie sa aduca profesionisti care sa nu fie orbiti de campaniile electorale care vor urma, sa fie in stare sa ia deciziile corecte, nu pe cele populiste.

Ordonanta 114

Prin aprobarea Ordonantei 114, Guvernul Dancila a dat un atac puternic asupra a trei domenii strategice ale economiei: energie, telecomunicatii si finante. Efectele nu s-au lasat asteptate: preturi mai mari, concedieri, scaderea de exporturi, cresterea importurilor si deprecierea leului.

Mai mult, companii romanesti detinute de stat, precum Transelectrica, au fost lovite puternic si companii straine din tara, precum CEZ si Enel, vor sa plece din Romania. E cazul ca noul guvern sa curete acesta ordonanta cu multa atentie si finete, pentru a elimina masurile nocive, fara a cauza reactii adverse pe piata si fara a elimina masurile benefice, precum facilitatile acordate constructorilor.

Este o treaba care trebuie facuta strict de catre profesionisti si necesita multa atentie la detalii.

Dobanzi mari

Romania se imprumuta mai scump decat Grecia. Dobanzile mari vor fi platite tot de noi prin taxe mai mari, daca noul guvern nu ia masuri imediat dupa instalare. Noul executiv trebuie sa recastige increderea investitorilor, astfel incat dobanzile sa scada.

O rectificare si o propunere de buget realiste ajuta la recastigarea increderii. Dar nu sunt de ajuns. Deficitul comercial cuplat cu cel bugetar ingrijoreaza finantatorii.

Executivul trebuie sa vina cu masuri de incurajare a exporturilor, care sa determine reducerea deficitului comercial, care a ajuns dupa primele 8 luni in acest an la 11 miliarde de euro.

Doar astfel de masuri vor asigura finantatorii ca suntem un stat capabil sa isi plateasca datoriile si care merita sa fie imprumutat la dobanzi mici.

Concluzie

Asadar, noul executiv trebuie sa puna mana pe matura si sa se apuce de curatenie cat mai repede. Nu avem niciun moment de pierdut. Altfel, vom ramane toti ingropati in dezastrul lasat in urma de guvernarea Dancila, daca cei care au dat jos acest guvern iresponsabil nu se apuca sa repare rapid ce a stricat camarila lui Dragnea si a lui Dancila.

Dr. Ioana Petrescu este consultant international pe probleme de administratie publica si directorul Centrului de Leadership si Inovare la SNSPA, fost ministru de finante si fost cadru didactic la Universitatea Maryland, College Park.



Despre ce vrei sa scriem?

 Articol citit de 31230 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    raulbaal
    14.10.2019, 13:05
    Ce mi plac mie comentariile unor economisti ,care nu stiu cum se
    tine contabilitatea unui chiosc!De ar fi viata ca in cartile citite la facultate ce somplu ar fi!
    queendi
    14.10.2019, 12:06
    al naibii M.T.O.!
    Asa te tine minte lumea, Ioano!
    Gile
    14.10.2019, 10:53
    Foarte simplu
    Daca mai apare si o criza economica europeana in 2020 (asa cum se preconizeaza) nici macar o taiere de salarii de 20 % nu va mai fi suficienta pentru a evita falimentul Romaniei datorat guvernarilor inconstiente a mafiotilor PSD !
    medgidnicolai
    14.10.2019, 11:54
    mai gile
    de 3 ani promovezi ideea falimentului romaniei. pentru cultura ta generala. defiocitul nostru bugetar este la jumatate fata de cel german si de 4 ori mai mic decat al greciei. cresterea economica ne situeaza printre primele tari de ue. sunt domenii in care conducem detasat tari cu economici puternice. documenteaza-te si o sa afli care sunt acele domenii. nivelul de trai al romanilor, pe fondul majorarilor de salarii si pensii a crescut in ultimii ani. mancam mai bine, bem mai vartor, ne distram mai bine, si ne mai facem si concedii in strainatate. asta deranjeaza pe adversarii nostri din afara care au fost obligati sa mai lase ceva din profit si in punguta romanilor care l-au produs nemijlocit.
    octy
    14.10.2019, 14:41
    @ medgidnicolai Rank user: x2 14.10.2019, 11:54
    sunt pe aici si in spatiul public o gramada de presupusi economisti care arunca tot felul de sloganuri catastrofale. daca compari mere cu pere o sa obtii capsuni? cresterea economica a germaniei e proportionala cu pib-ul ei, normal. ea e realizata si pe spinarea tarilor ca Romania si cu exploatarea fortei de munca furate de peste tot din lume. ei daca nu exporta ce produc, mor de foame. daca cocalarii nostrii nu ar cumpara merzane si bmw-uri, n-ar duce-o asa de bine. noi nu suntem nici Italia nici Grecia. datoria externa a Romaniei nu e pe departe la nivelul acestor tari. atunci de ce ne invidiaza ca avem crestere economica de 5% daca pentru ei este un mizilic? de ce ii deranjeaza cresterea nivelului de trai de la noi? de ce bancile lor practica la noi cele mai mari dobanzi din UE? toti vorbesc de pensionari de parca ei nu vor ajunge odata pensionari si vor fi in aceeasi situatie. nivelul de impozitare de la noi nu e nici pe departe cel din Grecia, Italia, Germania...e mult mai mic. asta o spun oamenii lor de afaceri veniti la noi, nu eu. sa vad acest nou guvern cum va performa, apoi sa comentam. sper sa nu se planga un an intreg de greaua mostenire. n-au decat sa se imprumute si ei si sa faca investitii daca-i duce capul. cine-i impiedica?
    simandrei
    14.10.2019, 13:10
    ...ma medgid...
    ...ma...tu ne surprinzi pe zi ce trece ma baiete ma !!! tu te-ai documentat ca deficitul Germaniei este cat ma ??? ma tu stii oare ca s-ar putea sa ai dreptate, deficitul Germaniei este de 2 ori mai mare decat al Romaniei, numai ca Germania NU are deficit ba baiete ba....Germania saraca de ea are SURPLUS !!! de 1.7% :)))) ma medgid ma....ia ma si citeste ma...
    Gile
    14.10.2019, 12:41
    O intrebare
    Mai baietele !
    Tu stii ce inseamna o crestere cu 1 % din PIB-ul Germaniei comparativ cu o crestere cu 1 % din PIB-ul Romaniei ? Asa ca idee macar !
    Dupa ce vor prelua guvernarea cei din PNL vom afla cu adevarat cat de mare este dezastrul guvernarilor mafiei PSD!
    lroman
    14.10.2019, 10:31
    Incorect
    Atentie la diversiuni create de fosti sinecuristi, incluzand-o si pe autoarea articolului. Corect este: "Cum sa cureti dupa dezastrul provocat de PSD". Dancila este doar ofranda aruncata in mainile cetatenilor de catre GIO PSD.
    Gurgui017
    14.10.2019, 10:10
    Ioana asta a fost oarece ministareasa la finante ?
    Chipul ei imi readuce in memorie niste momente triste pe care le-a generat a petreasca...
    Oare de ce uitam asa de repede si ne fudulim cu cei de care am dorit atat de mult sa scapam !
    ceapa_verde
    14.10.2019, 10:07
    E de munca!
    Sa vedem cine se baga sa imparta sarcinile. Pentru ca trebuie toti sa munceasca, iar unii nu au aceasta obisnuinta. Este sarcina guvernantilor, de la ministrii pana la sefii de structuri de baza, sa puna oamnii din subordine la munca.
    14.10.2019, 09:01
    Mai ce-mi plac mie
    Consultantele cu PhD in coada, care n-au lucrat o zi intr-o administratie publica din nici o tara, nu s-au batut sa li se aprobe o politica publica, n-au facut in viata lor un buget de proiect, n-au recrutat, n-au raspuns unei interpelari parlamentare, nimic, dar sunt ‘consultanti’.
    eu-ca
    14.10.2019, 13:21
    Cind era cu Ponta la guvernare era de rau, acum de bine
    .
    coolsnow
    14.10.2019, 10:55
    Te cam inseli pt ca nu ai identificat corect autorul
    Ioana petrescu este ministru de finante din timpul guvernarii ponta.
    Si ceea ce este ridicol este ca ea recomanda in articol exact ce nua facut ea cat timp a fost ministru de finante.
    Petrecerea asta despre care vorbeste consultantul a inceput in timpul cand ea era ministrul de finante prin urmare autorul este de o demagogie jalnica.
    octy
    14.10.2019, 17:30
    @ coolsnow Rank user: x5 14.10.2019, 10:55
    mie imi convine sa se mareasca contributia la Pilonul 2 de la 3.75 cat e acum la 5.1% cat era insa nu am grija de unde vor face rost de bani ca in conditiile actuale nu stiu cat de sustenabil va fi...
    DAN-795
    14.10.2019, 11:43
    MAI VA AMINTITI DE PONTA ? astia sunt vizionarii ,
    restul , nu se pricep ! , altfel , nu ar fi alesi, mai draga ...ca doar Viorica nu a fost pusa in post de Sorbona , sectia carton presat ??!!
    14.10.2019, 11:12
    Nu stiu daca ma insel
    E expresia potrivita, dar da, a fi ministru in carticica mea este un job politic, nu in administratia publica, chiar daca ambele sunt platite de la buget.
    DAN-795
    14.10.2019, 08:04
    SA FIM ONESTI , VIORICA a "dat" mult si la popor dar , numai la
    TV Ghita , pentru ca astia au respect pentru ban ...si rapiri de fecioare televizate , printre reclame cu
    FRECTII SI PIRAMIDON .
    Nu mult a lipsit ca si la Guvern sa avem paranghelii ca la Becali , dupa marile succese care , ar fi fost ETERNE , daca nu erau tradari !
    medgidnicolai
    14.10.2019, 10:56
    stim ca ai facut studiile la sorbona
    si cine te dirijeaza madam petrescu. dimensiunea stiintei tale ne-ai dat-o in 2016 cand, pentru o scurta perioada ai ocupat functia de ministru de finante. si ce ai facut este ilustrat in presa vremii. asa ca multumim pentru sfaturi dar dale altora. nu romanilor.
    marin123
    14.10.2019, 10:55
    Dan-795, Dancila nu se mai opreste din plans, considerandu-se
    tradata chiar de pesedisti.Dupa ce a ramas fara functia de premier, acum viseaza sa devina presedintele tarii, promitandu-le pensionarilor si mai multe pomeni electorale.Shalom