Cazarea de Paste in Mamaia, mai scumpa ca un sejur all inclusive in Maldive. Cat platesc romanii pentru un mini-concediu la Marea Neagra

Sambata, 17 Aprilie 2021, ora 20:17
Autor: Catalina Sirbu
Cazarea de Paste in Mamaia, mai scumpa ca un sejur all inclusive in Maldive. Cat platesc romanii pentru un mini-concediu la Marea Neagra
FOTO: Pixabay.com

Romanii au fost foarte interesati, in pandemie, de destinatii cat mai exotice, care nu erau incluse in lista galbena, pentru ca nu era necesar sa stea in carantina la plecare sau la intoarcere. Vacantele in insule precum Maldive sau Zanzibar au fost la mare cautare si accesibile ca pret.

Vacanta de Paste, care coincide anul acesta cu minivacanta de 1 Mai, a determinat hotelierii si agentii de turism sa vina in intampinarea turistilor cu oferte care mai de care mai atractive, atat in tara, cat si in strainatate.

Potrivit unui site de rezervari, la unul dintre cele mai cunoscute hoteluri din statiunea Mamaia, pretul pentru o camera pentru doi adulti, pentru o vacanta de 7 zile, in intervalul 29 aprilie - 6 mai este de 12.800 de lei. In acesti bani, turistii au micul dejul inclus.

Astfel, pretul pentru o noapte/persoana este de 914,28 lei.

Ca facilitati, site-ul mentioneaza "camere cu decor elegant si cu vedere la mare. Camerele includ aer conditionat, internet gratuit prin cablu, cutie de valori, TV cu ecran plat si canale prin satelit. Pentru confortul oaspetilor, baile includ halat si papuci, precum si uscator de par.". De asemenea, hotelul are piscina in aer liber cu zona pentru copii, gradinita interioara, centru de infrumusetare, zona de fitness, boutique de moda si parcare securizata.

In Costinesti, preturile pentru aceeasi periada variaza intre cateva sute de lei si ajung chiar si pana la 9.000 lei, in functie de dotari si facilitati.


Iar cei care vor sa-si petreaca vacanta de Paste in Delta Dunarii, la un hotel din Tulcea, de exemplu, de patru stele, pretul pentru doi adulti poate ajunge pana la 3.000 lei. La un hotel din Sinaia, care are conditii asemanatoare, pretul ajunge pana la 9.000 lei.

Pe de alta parte, preturile pentru Seychelles sunt asemanatoare cu cele din Mamaia. Pentru o vacanta in aceeasi perioada, doi adulti platesc la un resort de 5 stele putin peste 12.000 lei.

Pe site este mentionat ca oaspetii au la dispozitie numeroase restaurante, care ofera preparate din bucataria locala, mic dejun tip bufet, gustari langa piscina sau cina tipica din zona. Barurile ofera cocktailuri si sucuri tropicale locale. Pentru oaspetii amatori de sport, activitatile includ tenis, squash, inot si snorkeling la plaja privata. Exista o sala de gimnastica si un centru de wellness care ofera diverse tratamente, spa si sauna.


Un sejur in insulele Maldive, in luna iunie, in plin sezon, costa 1553 euro.

Potrivit agentiei de turism care il vinde, pretul include bilete avion, 7 nopti de cazare, mese, transport aeroport- hotel, asistenta turistica.

Asta inseamna aproximativ 1000 de lei pe zi, pentru cazare, mancare si facilitatile unei insule exotice.


Cele mai multe vacante in strainatate ale romanilor in 2020 au fost in Grecia si Turcia si doar 8% dintre calatorii au avut ca destinatii zone mai indepartate precum Bali, Zanzibar, Maldive sau Mexic.

 Articol citit de 9279 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    BRRC
    18.04.2021, 08:05
    Trebuie sa ii masochist
    sa te duci in mizeria de pe litoralul romanesc cand la doi pai e Bulgaria si la trei e Grecia unde esti tratat ca un rege si cu bani mai putini .
    MacGigi
    18.04.2021, 01:53
    Un poco di salsa de Paste ?!?!
    https://www.youtube.com/watch?v=vpjXw4YwqsA
    MacGigi
    18.04.2021, 01:42
    Cretinilor, vad ca nu sunteti constienti ca daca vreti sa faceti
    Pastele in Maldive, aia va trag pielea inapoi :)))))))
    Poate vreti sa aprindeti si o lumanare, poate mai faceti si o cruce, ... nefericitilor :))))

    In schimb, la Marea Neagra faceti ce vreti, oriunde vreti :)))
    KPK1
    18.04.2021, 00:43
    4*
    4* pe Riviera Maya,in Republica Dominicana,sau alte insule.
    12.800 lei,adeca fo $4.000 CAN.
    Astea sunt preturi obisnuite pentru 2 persoane,doua saptamani.
    Ce se da pe langa "micul dejun inclus".Avion;transfer la si de la aeroport.Era sa "uit".Este all inclusive,curge romul,tequila si cerveza.Seara muzica si entertainment.
    Acusica nu se poate ca e co co covid.Se zice ca pe la sfarsitul lui Mai se poate.Cu primul avion,imi iau "gagica" si oi vedea prin ce Mexic sau insula ajungem.
    Probabil ca la Mamaia hotelierii dau si oua rosii.In insule,aia fac niste omlete de te lingi pe degete.
    angel9913
    18.04.2021, 00:54
    Da, da' la Cancun ori aiurea prin Caraibe...
    ... n-ai parte de manelele de la Mamaia !
    Cel mult de niste reggae lesinat prin Jamaica lu' Bob Marley... Pai ce, se compara ?

    Asa ca, diferentza de pretz e perfect justificata... cel putzin pt. unii... :)
    KPK1
    18.04.2021, 17:17
    Ingerasule.
    In Jamaica am fost o singura data si e singura.Nu mi-a placut.Foarte negustorosi,incearca tot timpul sa-ti vanda "facaturi".La tineri mai incearca sa la vanda si "ierburi".
    Prefer Mexico.Riviera Maya si chiar pe partea ailalta,la Puerto Vallarta si Riviera Nayarit (asta-i foarte moderna).
    Muzica prefer mariachi si dansurile lor.Iti vine sa sari in scaun in ritm!.
    Preturile pentru Canadieni sunt rezonabile.Cei 12.000 lei la Mama aia,cu mic dejun inclus!.Sa-i dea cocalarii.
    tarfrad
    18.04.2021, 15:31
    Ha, ha, ha!
    Ai dreptate angelov...

    Doar la tine in Rusia se cantă Kazaciok pe plaje...! Ți-at lipsi...

    IHA...!
    MacGigi
    18.04.2021, 01:49
    Merengue ingerasule, inainte de reggae :))))
    https://www.youtube.com/watch?v=LRIpkHuCagw
    dr.Agnea
    17.04.2021, 21:49
    Mulți
    ... ii plangeau pe cei din horeca. Vai de ei,cat sufera,au fost greu loviti de pandemie trebuie ajutați de guvern.
    Niste bombardieri lacomi si nesimtiti,asta sunt.
    angel9913
    17.04.2021, 21:54
    Am vesti pt. tine, oaie ! Pro.st nu-i ala care cere...
    ... ci ala care da !

    Hai sa traitzi bine, Mai Draga... ca atzi ajuns mai tari in turism ca aia din Maldive ! :)
    tarfrad
    18.04.2021, 15:29
    Ha, ha, ha!
    Bre angelov... am o veste proastă pentru tine...!

    Ai văzut TU turiști romani (nu vorbesc de alți membri UE) să meargă la tine in Rusia...? Nu...?

    Dar EU am văzut o grămadă de ruși de-ai tăi la noi, in Romania... țara aia pe care o tot spurci de la tine din stană!!!

    Deci... unde-i mai bine... bre troll rusesc...?

    IHA...!
    dr.Agnea
    17.04.2021, 23:07
    angelica
    Stii tu din experienta,nu te contrazic. Probabil ca i-ai umplut de bani pe hotomanii din horeca,pro.st.o.vane.
    MacGigi
    17.04.2021, 20:43
    Este si normal !!!!
    Pai, se compara Oceanul Indian cu Marea Neagra ?!?!?
    NU.
    Atunci...
    Dai un ban dar stai in fata :))))
    Makro
    17.04.2021, 20:21
    Înseamnă că
    romanii au bani, nu glumă! Cu prețurile ăstea recuperează pierderea pe anul trecut.
    apollo11
    17.04.2021, 22:02
    Nu amice!
    Trebuie orisa fii prea prost sa platesti atitia bani pentru mai nimic sau sa cistigi banii fffff usor ca sa ii dai la fel de usor. Aceste preturi au un singur tratament: lipsa clientelei.....dar cum sint destui fuduli prosti.....
    miticaionica
    17.04.2021, 21:08
    dai un ban si sti ca nu il mai ai hahaha
    Pai daca merge badita in Caracal sau in Tg Neamt si spune de Maledive ..nu il baga nmeni in seama da daca vine din Mamaia e nr 1 la fetite hahah asta e cultura actuala ...vorba aluia care aflase ca vecinul si a cumparat Mercedes in anul 1983 ...saracul daca nu a avut bani de o dacie e bun si ala ...
    angel9913
    17.04.2021, 20:32
    Pro.stia si fudulia costa, Mai Draga !
    Iar romanashii da bine nu par sa duca lipsa... de bani ! :)
    tarfrad
    18.04.2021, 15:25
    Ha, ha, ha!
    Ai dreptate angelov...!
    La tine CHIAR se poate admira asta... mai apes prima... și in romană și in rusă...!

    IHA...!