Securitatea si "oamenii noi" din politica. Cazul domnului ministru Nasui

Joi, 28 Ianuarie 2021, ora 11:15
Autor: Ramona Ursu
Securitatea si "oamenii noi" din politica. Cazul domnului ministru Nasui

Cand scursurile vechi din politica promoveaza in functii publice toti securistii, toate cadrele slugarnice de partid, toate neamurile incompetente, te revolti, bineinteles. N-ai cum sa pricepi, macar cat de cat, ce e cu tara asta acum daca nu intelegi ce a fost cu ea si inainte de acesti ultimi 30 de ani.


N-ai cum sa pricepi dimensiunea raului. Dar cand vezi aceleasi practici la "oamenii noi" din politica, nu doar ca te revolta, dar ti se face de-a dreptul sila. Deznadejde e un cuvant prea mic. Pur si simplu, minim bun simt daca ai, putin respect pentru cei care te-au votat, poate cu o ultima speranta ca se mai poate schimba ceva in Romania, putin respect daca ai si fata de tara ta, cu totul, nu spui "Si?", atunci cand tu, ministru si "om nou", esti intrebat de ce aduci in minister persoane asupra carora exista suspiciuni rezonabile, ba chiar o decizie in prima instanta, ca au colaborat cu fosta Securitate.

Citeste si https://ziare.com/stiri/cnsas/turnatoriile-la-securitate-facute-de-femeia-pe-care-claudiu-nasui-o-sustine-intr-o-functie-de-conducere-in-ministerul-economiei-1659084

Domnul ministru al Economiei, Claudiu Nasui, nu vede nicio problema sa o aduca in minister pe doamna Claudia Florina Prisecaru, care are o decizie de colaborare cu Securitatea, data de prima instanta. Domnul ministru USR/PLUS al Economiei spune ca, daca va fi o decizie definitiva, "atunci o sa regandim intreaga strategie". Domnul ministru Claudiu Nasui spune ca doamna Prisecaru i-a fost "recomandata" (imi pot doar imagina cine sunt sfatuitorii dumnealui), iar el are nevoie de "oameni care au experienta in administratie".

In octombrie 2019, CNSAS o acuza pe Roxana Wring, fosta sefa a USR Bucuresti, ca a colaborat cu Securitatea. Nu era o decizie a judecatorilor atunci (acum este una, in prima instanta, ca e asa), dar USR anunta ca "Roxana Wring nu mai este de astazi membru USR. Partidul nostru are criterii clare la admiterea membrilor si nu accepta fosti colaboratori ai Securitatii.

Presedintele Dan Barna i-a cerut demisia Roxanei Wring iar ea si-a depus-o, astfel incat sa nu afecteze imaginea partidului sau a colegilor". Bun, Wring a pierdut locul in partid si automat si mandatul de consilier general. In locul Roxanei Wring, la sefia USR Bucuresti, a ajuns domnul Claudiu Nasui.

In cazul de acum, de la ministerul Economiei, doamna Prisecaru nu este doar in situatia de a-i fi fost trimis dosarul in judecata de catre CNSAS. Cum era la Wring, la momentul demisiei, cand USR striga: "Sariti, securistii!!" Ci doamna Prisecaru a primit deja un prim verdict al instantei ca a facut politie politica.

"Si?", spune domnul Nasui.

Si nimic. Asa ajungem, usor-usor, la "Alta intrebare", cine stie? In rest, totul e ok. Viata merge mai departe. Prostii muncesc ca sa sa aiba securistii ce suge din bani publici. Nimic nou. Absolut nimic.

PS. Abia dupa scandalul public inceput ieri, domnul Nasui a anuntat, acum cateva minute, ca "renunta la mutare" si ca isi "cere scuze pentru toata situatia creata". Si?

Citeste si https://ziare.com/usr/claudiu-nasui/claudiu-nasui-s-a-razgandit-nu-o-va-mai-sustine-pe-claudia-prisescaru-intr-o-functie-de-conducere-in-ministerul-economiei-1659106

https://ziare.com/fotbal/stiri-fotbal/ioan-niculae-s-a-reimbolnavit-de-covid-dupa-ce-se-vindecase-1659021

 Articol citit de 33204 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    danpuscaciu
    29.01.2021, 17:07
    Ramona, peste tot!
    ...Noua Dogioiu!...
    CosmaRacoare
    28.01.2021, 15:28
    Nasui si-a anulât adresa de e-mail...
    Am incercat sa ii trimit ticalosului de nasui un mesaj si am primit mesaj de pe server ca adresa respectiva nu mai este valabila.Aceasta este prima victorie fratilor.Insistati pentru ca sub presiunea cetatenilor vor ceda.Trebuie sa plece si nasui si barna!
    usr@cdep.ro
    Usr.senat.ro
    dan.narna@cdep.ro
    pm@gov.ro
    claudiu.nasui@cdep.ro...aceasta adresa nu mai este valabila pentru ca nasui nu mai vrea mesaje.Insistati fratilor si cereti primului ministru sa il alunge pe nasui,dar si pe barna!
    eu-ca
    28.01.2021, 15:27
    Ai dreptate cititorule de ziarecom.Cei 4 clonati
    din USRI au cu acte in regula parinti in timpul lui Ceasca. Bulai, Nasui, Voiculescu,..Neomarxistii care acum isi zic progresisti ca sa dea bine la CV, au discursuri standard, o sa, vom. Mi-e sila.
    niculaeda
    29.01.2021, 06:51
    @io-ca Rank user: x5 28.01.2021, 15:27
    - da' de cand te deranjeaza puishorii de securishti ? ­čśź
    DUTTY
    29.01.2021, 09:31
    De atunci de cand VOI fostii comunisti ati
    Devenit TROLLI!!!!
    CosmaRacoare
    28.01.2021, 15:15
    Aveti obligatia sa insistati ca barna sa plece...
    Fratilor,insistati si cereti mereu ca barana si nasui sa plece.Sa isi dea demisia pentru ca au sustinut securisti,turnatori si gastile lor.USR sa isi aleaga alt peredinte,barna nu mai este de inceredere.Aveti mai jos adresele de e-mail unde puteti cere demisia celor murdari.Ne-au murdarit inceredere.sa plece!

    usr@cdep.ro
    Usr.senat.ro
    dan.narna@cdep.ro
    pm@gov.ro
    claudiu.nasui@cdep.ro
    Insistati fratilor,trimiteti mesaje in fiecare zi si in felul acesta ii obligam sa plece.Nu avem alta cale!trimiteti cit mai multi,spuneti si altora si veni avea rezultate.
    CosmaRacoare
    28.01.2021, 15:00
    Nu exista decit o singura solutie...
    Demisia lui Nasui.In acelasi timp,Barna trebuie sa faca un pas in spate,nimeni nu mai poate avea incredre in el.Securistii,turnatorii si cei care inca ii mai sustin,nu au ce cauta in guvern si in parlament!Afara!
    floare albastra
    28.01.2021, 12:53
    Fara turnatori in functii publice
    Eu am crezul ca Fara penali in functii publice contine si turnatorii abjecti care au calcat totul in picioare pentru avantaje nemeritate.
    Vad ca naivitatea ma da afara din casa. Vai mie!
    alex-7
    28.01.2021, 12:43
    Politicienii romani, securitatea,...
    ,barbatul musculos de la palatul pionierilor, publicul..."all of them suc.k". Uitati-va in oglinda votanti !. Politicienii romani vin de la familiile romanilor, din casele lor, din scoli,biserici,universitati, companii si sant ALESI de CETATENII ROMANI !!!??? Acesta este "the best shots" pe care Romania le poate da. Atat poate produce sistemul...gunoi vine si gunoi iese ! Daca sant cetateni romani egoisti si ignoranti atunci vor fi si conducatori to asa (la fel). Romania nu mai are oameni inteligenti pentru ca au plecat sau fugit din tara. Culmea culmilor desi RO nu mai este tara comunista unii romani inca mai primesc azil politic in ...2020 ! Ma opresc aici ,redactora sefa a inceput sa planga. "Mi dispiace Tanto".
    dr.Agnea
    28.01.2021, 12:35
    Foarte simplu
    Nasui nu stia ce hram poarta individa.
    Cum a aflat a anun╚Ťat ca totul se contramandeaz─â.
    USR trebuie sa verifice mai cu aten╚Ťie oamenii recomanda╚Ťi de al╚Ťii
    Gile
    28.01.2021, 12:25
    Interesant
    Vorba lui Varujan Pambuccian : "Cine crede c─â ministerele sunt conduse de ministri este naiv, acestea fiind ale functionarilor, in timp ce ministrul este v─âzut ca un fraier, care oricum vine si pleac─â".
    Pambuccian a mai spus c─â nu s-a n─âscut inc─â primul ministru care s─â schimbe felul de a func╚Ťiona al autorit─â╚Ťilor statului roman pline de securisti, rude si puradei ale securistilor, amante, soferi si oameni de serviciu aflati in slujba securistilor si mai apoi angajati de aceeasi securisti pe un post caldut intr-o institutie de stat.
    Trebuie sa avem rabdare deoarece Romania nu se va face bine peste noapte ! Vom avea de tras cateva generatii ca sa ajungem la liman, unde ne dorim cu totii.
    Tot-la-vale
    28.01.2021, 12:14
    Dl Nasui?
    Dar cati oare din sfera guvernamentala si din conducerile partidelor nu au legaturi cu Secu (directe, prin complicitate, turnatori sau progenituri)? De pilda Raluca Borcan, infiltrata in politica de Stolojan si complice cu mafia portocalie a turnatorului Petrov. Sau cazurile cunoscute de progenituri de securisti. Progeniturile celor care au ucis in 1989 ca sa poata jefui tara sunt acum tocmai cei care continua distrugerea Romaniei si propria lor imbuibare. Fantoma de la Grivco bantuie prin Cotroceni si la Palatul Victoria
    Comentariu inadecvat
    DUTTY
    29.01.2021, 09:30
    Humor kaghebist a la Nicu!!!
    Foarte slab!!!!