UPDATE Traian Berbeceanu, prima reactie dupa ce a aflat ca USR-PLUS va numi un nou prefect al Capitalei

Marti, 02 Februarie 2021, ora 14:53
Autor: Teodora Munteanu
UPDATE Traian Berbeceanu, prima reactie dupa ce a aflat ca USR-PLUS va numi un nou prefect al Capitalei
Traian Berbeceanu

PNL, USR-PLUS si UDMR si-au desemnat marti, 2 februarie, prefectii in judetele tarii. Astfel, PNL va avea 23 de prefecti, USR-PLUS - 14 si UDMR - 5 prefecti, conform surselor Ziare.com.

La Bucuresti, Traian Berbeceanu va fi inlocuit cu un reprezentant USR-PLUS.

UPDATE: Berbeceanu a scris o postare pe pagina sa de Facebook, in care a spus ca a acceptat acesta functie in urma cu trei luni, "cu multa buna-credinta, intr-o perioada deosebit de complicata".

"Am avut un mandat scurt, dar plin de provocari dintre cele mai grele, carora nu le-as fi facut fata fara ajutorul vostru, al bucurestenilor, in primul rand, dar si cu sprijinul total al colegilor din Prefectura si al colaboratorilor din toate institutiile.

Imi doresc ca viitorul prefect, cel care va fi nominalizat de USR - Plus, sa fie unul dedicat total cetatenilor municipiului Bucuresti, sa fie o persoana care sa respecte si sa aplice legea, dincolo de orice fel de interese. Sa faca numai lucruri bune", a scris Berbeceanu.

"Am aflat si eu din presa. E normal, e o decizie politica, care nu are legatura cu activitatea mea. Asa cum am fost numit, asa pot sa fiu si schimbat. E firesc. Sper ca cel pe care USR-PLUS il va nominaliza sa lucreze in interesul cetatentilor din Bucuresti si ii urez succes!", a precizat Traian Berbeceanu pentru Ziare.com.

Traian Berbeceanu a fost numit prefect al Capitalei in luna octombrie 2020. Fostul comisar de Politie Traian Berbeceanu a fost sef de cabinet al ministrului de Interne Marcel Vela, iar decizia de numire a apartinut liderului PNL Ludovic Orban.

Citeste si:

 Articol citit de 21112 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    george 2
    03.02.2021, 00:43
    Secu, Soros si restul...
    Doar unul ca si el putea sa-l aduca in Bucuresti pe mocanul asta ardelenesc, un cioban semianalfabet de lao stana din Sibiu. Sa plece inapoi la lautarii lui.
    Salamcusoia
    03.02.2021, 03:13
    Cum e vremea la Moskova ?
    .
    DUTTY
    03.02.2021, 08:39
    Ridica-te din fotoliu li o sa vezi!!!
    .
    SidneyCratier
    02.02.2021, 16:38
    Bravo, Berbbe.
    Frumos ai zis.
    alphpha
    02.02.2021, 15:33
    Minte
    ar avea USR să-l lase și mai departe tot pe el.
    misulica1
    02.02.2021, 15:03
    Oricum
    e un om de teren, nicidecum un soarece de birou!! Sper sa-l vedem cu catusele pregatite...
    CosminF
    02.02.2021, 14:48
    Se poate intoarce la lipit afise pentru PNL
    Cam asta a fost activitatea militeanului. Daca v-ati fi uitat pe pagina lui personala de facebook(acum nu mai e publica)avea la cateva ore o postare politica. Nu stiu cand avea timp sa fie si prefect...
    Munteanu7
    02.02.2021, 14:17
    Elegant ar fi
    ca USR PLUS sa il numeasca tot pe Berbeceanu.
    MacGigi
    02.02.2021, 16:31
    @Munteanu & Ina. Criteriile Dvs. de eleganta si corectitudine
    nu au un echivalent in Romania. Din pacate.
    Desigur, am avut aceeasi reactie ca Dvs., dar a trebuit sa incetez sa visez o tara ca "afara".
    Ina18
    02.02.2021, 15:33
    Ar fi de dorit.
    Ar fi corect.
    Ar fi meritat sa fie numit din nou tot Berbeceanu.
    Probabil ca va primi o alta functie,un premiu de consolare,si deja e o mare mizerie ca a aflat din presa despre revocare.Imi amintesc o constatare:
    "Daca un lucru merge rau,este necesar sa-l schimbi.
    Dar daca un lucru merge bine,este necesar sa nu-l schimbi."
    cccp
    02.02.2021, 13:19
    Nea Traiane...
    NU-mi vine sa cred ca si pe tine te-a vandut sica pe o sticla jumate goala..Chiar asa, sica campeonul negocierilor cu usr+ sa fie din nou ciuruit mai ceva ca don semaca interbelicul....
    Mare caracter are sica asta...mare om(de nimic!)..
    arsul
    02.02.2021, 13:11
    Berbeceanu e batran e la pensie saracu
    trage sa m0ara de batranete , are pensie babana 8000 luna de la 42 de ani , e batran saracau sa-si manance pensie nemeritata intr-o rusine si o carpa de tara care isi bate joc de 10 milioane de oameni.II tin intr-o foame crunta sa traiasca bine o nomenclaturara de hoti si corupti care au capusat sistemul , huo00 jegurilor sper sa se dizolve adunatura asta de mizerii sociale numita romanica , jegul europei ,rusinea europei
    Salamcusoia
    03.02.2021, 03:09
    De ce nu te cari in China, daca iti place acolo ?
    .
    DUTTY
    03.02.2021, 08:38
    TU poti sa ramai linistit la tine in Tiraspol!!!
    Nu te va deranja nimeni!!!!
    medgidnicolai
    02.02.2021, 12:59
    ce conteaza competenta
    sau expertiza in administratie. carnetul d partid sa traiasca. nvata traiane, ca esti la inceput. politica este o *** cu doua fete. ai intrat in hora, joaca. daca mai poti.
    Gigi Contra
    02.02.2021, 14:41
    Zau? Unde se face scoala de "perfecti"? La "Mejidia"?
    Functia prefectului a fost intotdeauna una politica, inca din vremea Imperiului Roman.
    Disaster
    02.02.2021, 12:59
    pleaca un gola.n politic
    va veni un vaga,bond politic! UE usr /pnl!
    DinTransilvania
    03.02.2021, 12:07
    @ Disaster
    Dl Berbeceanu nu a fost și nu este un golan. Cu atat mai puțin, politic.
    Domnia sa a fost și este un slujbaș devotat statului, partea neatrofiată.
    Nu știi cine este, nu ai discernămant.
    Ești de ințeles: vorbești (scrii) ca să te bagi in samă.Spus frumos. Mai corect, iresponsabil.
    Gigi Contra
    02.02.2021, 14:35
    Comenteaza trollica din Ferentari
    Hai, mai pune o manea si aranjeaza icoana lu' Ceaska pe perete ca s-a deranjat de la aghiazma de Boboteaza!
    Traiannn
    02.02.2021, 13:23
    Un raspuns de Maxim bun simt !
    Nu inteleg ce te deranjaza ?
    Stan
    02.02.2021, 17:43
    Berbeceanu NU e politician, ...
    ...așa ca ne puteam aștepta de la el la un astfel de răspuns de bun simț!
    Q.E.D.
    coolsnow
    02.02.2021, 13:37
    se poate asa atitudine din partea politicienilor?
    Cu asa atitudine din partea politicienilor moare "jurnalismul de calitate".