Liberalii vor o coalitie cu PMP si UDMR. Daniel Fenechiu: USR PLUS nu este prima varianta de partener de guvernare pentru PNL

Miercuri, 11 Noiembrie 2020, ora 10:50
Autor: Laurentiu Sirbu
Liberalii vor o coalitie cu PMP si UDMR. Daniel Fenechiu: USR PLUS nu este prima varianta de partener de guvernare pentru PNL
Deputatul Daniel Fenechiu/Facebook

Senatorul liberal, Daniel Fenechiu, sustine ca interesul Partidului National Liberal este o coalitie de guvernamant cu partidele din aripa populara europeana, anume PMP si UDMR. Potrivit acestuia, doar daca aceasta posibilitate nu se materializeaza va intra in calcul si USR-PLUS.

"Variantele le va da matematica electorala de dupa sase decembrie. Presedintele Orban a declarat, ca si alti lideri ai partidului, in repetate randuri, ca prioritatea noastra este sa facem un Guvern impreuna cu partidele care ne sunt colege in PPE, aici ma refer la PMP si UDMR, iar in ipoteza in care nu exista suficienta reprezentativitate pentru obtinerea majoritatii, indiscutabil, intra in discutie si USR PLUS", a declarat senatorul Daniel Fenechiu.

Acesta a subliniat ca USR PLUS nu este prima varianta de Guvern pentru PNL.

"Nu, prima varianta sunt partidele din Partidul Popular European, in speta PMP si UDMR (...). USR PLUS ramane o varianta indiscutabila, dar in primul plan avem in vedere colaborarea cu partidele din PPE. Cred ca e o chestiune fireasca, pe linie europeana, pe linie doctrinara, nu cred ca asta e o problema care sa deranjeze, pentru ca da, exista posibilitatea sa facem Guvernul si cu USR PLUS".

Cu o zi inainte, Secretarul general al PNL, Robert Sighiartau a declarat in cadrul unei emisiuni de la TVR 1 ca daca ar avea de ales intre a guverna cu PMP sau cu USR, ar alege PMP, motivand ca formatiunea are "aceleasi valori crestin-democrate" ca si PNL.

"Da, ne-am propus sa ramanem la guvernare. Eu vreau cu Robert Turcescu. De altfel, nu e un secret ca suntem impreuna si in prezent. PMP, la fel ca PNL, se afla in familia europeana PPE (Partidului Popular European - n.red). Avem aceleasi valori crestin-democrate. Romanii trebuie sa stie ca, in acest moment, PMP si PNL detin doar 27% din Parlament, motiv pentru care nu s-au putut face schimbari structurale, desi ne-am dorit", a mentionat Sighiartau.

"Pentru unii... a "intra la guvernare" nu inseamna nimic altceva decat a imparti puterea. Nu pentru a servi ci ca ei sa se serveasca, pe sine si partidul din care provin", a reactinat atunci Vlad Voiculescu, vice-presedintele USR-PLUS.


Citeste si: Averile actorilor-cheie in pandemia de COVID. Bunurile si banii declarati de Raed Arafat, Alexandru Rafila sau Nelu Tataru

Citeste si: Actiune fara precedent a DIICOT. Aproape 400 de perchezitii, intr-o singura zi. Sunt vizati interlopii intorsi in tara din cauza pandemiei

 Articol citit de 3895 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Stan
    12.11.2020, 02:36
    E cam prostovan Fenechiu ăsta!
    Si asta datorita faptului ca nu știe aritmetica elementara.
    Alianța cu USR+ e obligatorie chiar daca PMP si UDMR acced la o alianță cu ei.
    Cate procente iși inchipuie că va caștiga PNL, fiindcă PMP si UDMR vor lua impreună cam 11-12% ?
    Crede ca va lua 40%? Să zică merçi daca ia 30% !
    movici
    11.11.2020, 12:22
    KacatiPNListi fac coalitie si cu DRAK-nea daca este nevoie!
    Ma tot intreb cand se mai trezzesc Roamnii astea ??
    Vad ca jegurile Peneliste si Pisdiste sunt diferite de o linie foarte ingusta si tot ii mai votez??
    Bizon
    11.11.2020, 12:14
    PNL-eul va face o alianta cu PSD-eul ...sau cu cei ce au mai ramas
    ca majoritatea au plecat la pnlisti, 🤣😂😁
    JEGURILE CE CONDUC Romania .....vor instaura o Dictatura de 4 ani , asta cel putin ce a spus Sluga pupincurista a Plavanului ....sica mandolina manelistul .....
    voturile sunt deja preparate , semnate si parafate , gata sa fie bagage in urna.....😂😁 PNL-istii vor castiga cum castiga Ceaucescu , cu 99,99% din sufragii hahaha 😁😂
    cccp
    11.11.2020, 11:37
    @wert
    Psd-ul o să-i mulțumească pnl-ului scoțandu-i de la guvernare după cum și merită. Votez USR+!!!
    gheorghero
    11.11.2020, 11:27
    Corect! Pe mana USR+ erau cat p-aci sa piarda Primaria Bucuresti!
    USR+ e prea revolutionnar sa se mai impiedice de niste Diplome FALSE.
    Era prea complicat: e diploma? E. Ce daca-i falsa, E!
    Dar, vorba Frumusetei de la tara,
    USR+ nu e "o coalitie cu ciuma rosie".
    E o coalitie cu hotii!
    wert
    11.11.2020, 11:36
    aberezi omule....
    pai USR in Bucuresti va iesi la parlamentare pe locul 1. Oricum e mult peste PNL. ce aberezi????

    iar de diplome arata si tu macar un exemplu la USR de fals. Adica una contrafacuta. La PNL/PSD sunt cu sutele, inclusiv cele de la Academia SRI.
    gheorghero
    11.11.2020, 11:46
    Ce? Ti-am spulberat un vis! Viseaza si la Anul nou
    O sa ramai cu visele.

    Cat despre particula + , s-a dovedit un mare - pentru USR.

    USR+ chiar daca trece pragul electoral, e o asa de mare deziluzie ca nu va mai conta. Pe cei buni (cei tineri si frumosi) i-ati indepartat si ati importat loseri de la alte partide, sau nu, cu pete ca de ogar, dar frumos varuite.
    Si uite asa mai moare un vis!
    parerea
    11.11.2020, 11:22
    "BRAVO", LODOVICO!!!
    Termina si greierul mioritic, P.N.L-ul! Pe modelul coanei Alinuta! In prag de alegeri parlamentare, haitele securiste i-au pus capastrul! Sa nu uite cine l-a numit!!!
    wert
    11.11.2020, 12:22
    pt gheorghero
    vezi ca te incurci? Coliban are diploma pe bune la Univ. Transilvania Brasov (univ de stat) si nu are pt Automatica la Bucuresti.
    Dar el nu a prezentat vreo diploma falsa! Asta ai zis tu. Pur si simplu a 2 diploma nu e deloc, nu e una contrafacuta.

    Eu am zis ca sunt sute de membrii PSD/PNL cu diplome contrafacute, oameni care in multe cazuri nu au terminat nici liceul si au diplome de absolvire de exemplu la Academia SRI. Iar cel care a permis asa ceva candideaza la Senat PNL Bucuresti - Sorin Campeanu - traseist adus in PNL, desi e omul lui Voiculescu Felix - Latrina 3.
    De aia intra PnL cand vrea la Latrina 3 pe post, ca baga in Parlament si el si PSD oamenii turnatorului Voiculescu.
    parerea
    11.11.2020, 11:19
    HAI, U.S.R!!!!!!
    Scapati de Barna si haita cu epoleti si bagati viteza turbo!!! Succes!
    wert
    11.11.2020, 11:28
    ce treaba are Barna?
    oricum la vara e congres USR+ si atunci va fi ales alt presedinte. Nici Ciolos, nici Barna.
    Va fi ales practic viitorul candidat pentru prezidentiale in 2024 din partea USR.
    O sa vedeti ca viitorul presedinte USR+ e posibil sa fie femeie, zic eu. Vor candida multi si la USR+ membrii decid. Toti au drept de vot. Si va fi surpriza....
    gheorghero
    11.11.2020, 11:55
    @Wert Primarul Brasovului.
    "de diplome arata si tu macar un exemplu".
    I-am vazut "confesiunea" aseara la televizor.
    parerea
    11.11.2020, 11:17
    "LA VREMURI NOI, TOT NOI"!
    Bravo, Fenechiule! Le-ai datmunitie P.S.D-ului! Liberalii adevarati nu vor vota "aceeasi mizerie"! I.d.i.o.t.i.l.o.r!!! A calculat Stamule, care vorbeste singur, neintrebat, despre pensii si cresterea lor, daca liberalii cred ca vor face 50%, singuri?Pentru simplul fapt ca "Petrov" nu va intra decat impins ca pana acum, deci 5% iar fetita de pe centura, la randul ei, face tot 5%! Deci, vorbareti fara creier, pe cine credeti ca vor vota romanii in locul PNL-ului? P.S. Luand-o insa, pe dupa sura, declaratiile lui, vor aduce voturi in plus USR-ului! Este foarte clar ca tinerii nostrii copii, DERANJEAZA haitele inradacinate de 31 de ani incoace! SECURISTOIDELE haite! P.S.1. Fundatia cultural-etnica, U.D.M.R, NU mai are ce cauta in Guvernul Romaniei! A fost spus si nespusul de aceasta haita de HOTI de rit etnic! Daca Orban vrea sa-si tina fratii la piept, sa se duca el in udmr! Si impreuna, unde-or vedea cu ochii! Nu poti sa te numesti urmas al Bratienilor si tu sa vrei sa guvernezi cu dusmanii romanilor! AUTO-DECLARATI si asumati!!! Doar daca esti schizofrenic! Punct!!!
    FrumoasaTara
    11.11.2020, 11:11
    Adica o coalitie cu ciuma rosie vrei sa zici fenechiule !!!
    "Coalitie de guvernamant cu partidele din aripa populara europeana, anume PMP si UDMR", stimati telespectatori, adica cu slugile pupincuriste adunate supt aripa protectoare a vajnicului luptator contra justitiei, iluzionistul ce l-ar fi facut invidios si pe Iosefini pentru disparitia integrala a flotei Romaniei, turnatorul la securitate, chiorul betiv, tiitorul infractoarei Nutzi, spaima ... constitutzii, basexu.
    Capitala a fost nenorocita, poluata, furata si falimentata timp de 4 ani de blonda pesedista hoata mincinoasa si iresponsabila numai datorita complicitatii pe fata a slugilor pupincuriste de la pemepe care au votat cu amandoua mainile si mai ales cu ambele picioare toate hotararile frauduloase bagate la inaintare de nenorocita de firea.
    Cat despre bozgaurii de la udemere, care au participat cot la cot cu ceilalti componenti ai aliantei intru coruptie si hotie condusa de psd, partid antinational ce a tolerat si incurajat defrisarea padurilor si codrilor Romaniei in principal de catre unguri si austrieci, nu cred ca mai este nevoie de vreun argument suplimentar.
    Am descris extrem de sumar zdrentzele "populare" cu care zdreantza de liberal fenechiu considera ca ar trebui sa se alieze "popularii" de la pnl !!!
    raulbaal
    11.11.2020, 11:09
    Cioara de pe gard!Ha!
    ...vrabia Maihai Viteazu!