Aviz negativ pentru desfiintarea Sectiei Speciale in Comisia pentru drepturile omului. Doi deputati liberali nu au votat desfiintarea SIIJ. "Astazi Dragnea rade din puscarie"

Marti, 09 Martie 2021, ora 19:59
Autor: Laurentiu Sirbu
Aviz negativ pentru desfiintarea Sectiei Speciale in Comisia pentru drepturile omului. Doi deputati liberali nu au votat desfiintarea SIIJ. "Astazi Dragnea rade din puscarie"
Coalitia PNL USRPLUS in fata testului SIIJ/ Foto: Adina Florea si Gheorghe Stan/ Heptaphoto

Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputatilor a respins, marti, proiectul de lege pentru desfiintarea Sectiei de Investigare a Infractiunilor din Justitie (SIIJ). Proiectul aprobat de Guvern luna trecuta a fost respins cu ajutorul partenerilor de coalitie din UDMR si al grupului minoritatilor. Un membru al PNL s-a abtinut.


Deputatul USR Silviu Dehelean spune ca proiectul de lege pentru desfiintarea SIIJ a primit aviz negativ in Comisia pentru drepturile omului pentru ca un deputat PNL a votat contra desfiintarii SIIJ, iar alt deputat PNL s-a abtinut.

"Proiectul de desfiintare a Sectiei Speciale pentru Anchetarea Magistratilor, celebra creatie a lui Liviu Dragnea si Florin Iordache pentru a intimida magistratii care ancheteaza cazurile de coruptie, a ajuns astazi in Comisia pentru drepturile omului. Din pacate, proiectul a primit a aviz negativ. USR PLUS, alaturi de un deputat PNL, au votat pentru. Un alt deputat PNL a votat impotriva, alaturi de toate celalte partide, iar al treilea a votat "abtinere".

Sper ca a fost o simpla intamplare. Votul de astazi este un vot care nu respecta pozitia oficiala a liderilor PNL, Ludovic Orban si Florin Citu, dar nici a presedintelui Klaus Iohannis. Sectia Speciala trebuie sa dispara cat mai rapid, nu mai putem amana. Este ceea ce am promis in campanie, atat PNL, prin liderii lor, cat si USR PLUS. Ne vom tine promisiunea", a scris deputatul pe Facebook.



Liberalii au 3 deputati in comisie: Ioan-Alexandru Andrei, Mircea Rosca si Marsalic Jaro Norbert.


"Este testul de moralitate si de rezistenta al coalitiei"


Si deputatul Catalin Tenita a subliniat votul colegilor din coalitie sustinand ca reprezinta "testul de moralitate" al coalitiei.

"Iohannis solicita desfiintarea Sectiei Speciale: Actiunile Guvernului PSD-ALDE sunt in deplina contradictie cu recomandarile GRECO

Florin Citu: Am adoptat proiectul de lege pentru desfiintarea Sectiei Speciale
Ludovic Orban: Trebuie demarata procedura de revocare a Avocatului Poporului si desemnare unei noi persoane / Noi sustinem categoric desfiintarea Sectiei Speciale

------
Sunt 3 dintre titlurile din presa care arata clar directia pe care coalitia de guvernare o are cu privire la Sectia Speciala.

Nu consider ca este normal sa avem o parte a coalitiei (UDMR si minoritati) care au votat contra, precum si un domn de la PNL care s-a abtinut.

Mi se pare esential sa terminam cu aceasta institutie inventata de regimul Dragnea.
Este testul de moralitate si de rezistenta al coalitiei.

Un aviz negativ nu e mare lucru. Dar mai vine un aviz la Comisia de Munca, precum si raportul de la Comisia Juridica.

Si acolo e important ca proiectul ministrului Stelian Ion sa aiba sustinere.
De fapt nici nu e proiectul lui Stelian Ion, e proiectul pentru care sute de mii de oameni au iesit in strada niste ani buni.

Astazi Dragnea rade din puscarie", a scris acesta pe Facebook.



Din Comisia pentru drepturile omului fac parte 4 membrii USR PLUS, 3 ai PNL, PSD are 9 membri, iar UDMR, AUR si minoritatile cate doi.

Inainte de votul in plen, proiectul urmeaza sa ajunga si in Comisia Juridica unde USR PLUS are 5 membri, PNL 8, PSD 9, iar UDMR, AUR si minoritatile cate 2.


Guvernul a adoptat proiectul de lege pentru desfiintarea Sectiei Speciale in 18 februarie.

Este o promisiune a coalitiei de guvernare, dar, in acelasi timp, si o recomandare pentru respectarea MCV. (...) CSM a dat aviz negativ atunci cand a fost infiintata aceasta sectie, CSM a dat aviz negativ si acum, dar nu pentru ca nu doreste desfiintarea sectiei, ci pentru alte considerente", spunea premierul Florin Citu dupa adoptarea proiectului in Guvern.

Presedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anuntat, luni, ca formatiunea sa este impotriva desfiintarii SIIJ.

"Vom face toate demersurile necesare de a ataca la Curtea Constitutionala in cazul in care proiectul de lege de desfiintare a Sectiei speciale va trece prin Parlament", a spus Marcel Ciolacu la finalul sedintei de luni Biroului Politic National al PSD.


Citeste si:

 Articol citit de 9725 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Tot-la-vale
    09.03.2021, 23:05
    @Stan Rank user: x5 09.03.2021, 21:51
    Prietene, zău că e păcat să faci reclamă la programul PSD (vad ca il stii 😁 😁 😁) tocmai aici, pe un site cu directive, copisti si orientari clare spre propaganda penelisto-securisto-maghiara. Dar ce zic eu, ca doat tu stii mai bine...
    MacGigi
    10.03.2021, 00:58
    Felicitari "Tot cu bale" pentru infratirea cu ulake 21:11.
    Pe cand puneti pirostriile?
    Il luati pe Bizon ca fata de onoare :))))
    CH-HamHam
    10.03.2021, 10:12
    MacGigi ba needecatule si impostorule
    unde este problema ta ???
    postaza-ti mitocaniile tale si dejectiile debile si ....marche à l'ombre , gainare
    fals elvetian ...papagal infect
    Jupiter
    10.03.2021, 09:52
    MacGigi comentariile scarboase ce faceti si
    interpretarile josnice demne de cel mai josnic biped demonstreaza ca sunteti bolnav psihic
    Ca faceti altceva in viata , in afara de a sta zilnic pe situri ? aveti alta activitate ?
    Asta duce la o retrogradare intelectuala pe care nu o aveti si nici nu ati avut-o , reise din comentariile dv.
    ULAKE
    10.03.2021, 09:25
    A PARADI
    Inseamna a derula o ancheta in vederea atragerii raspunderii penale, in conditiile prevazute de lege.
    Asta insemna, e DEX!

    by Lucica il luce
    bazat pe dovezi irefutabile
    Likmijnkont
    09.03.2021, 22:27
    Bostane , ..e doar impresia ta , iargrselile sunt din causa ça scriu
    cu clavierul virtual si ma uit la Tv 😁😂 iar voi nu reprezentati decat o gramada de gunoi ...paduchi fara valoare de ani de zile la halit merdaccia ....esti si tu de vreo 12 ani taragotist ...pe ARHIVA am vazut ce postezi cu pretinu tau FALS helvet ....gunoaie
    MacGigi
    10.03.2021, 00:53
    Bravo Bizon. Nimeni nu.si da seama ca esti unul si acelasi cu
    Likmijnkont, ZuigmijnGigi-lui, NeukiemoederGigi, JijeetDrol :))))))
    Va invit sa utilizati transalate.com, olandeza -->romana :)))
    Nu-i asa ulake?
    Jupiter
    10.03.2021, 09:46
    MacGigi SUNTETI BOLNAV PSIHIc , aveti nevoie
    urgenta de o vizita medicala la un PSIHIATRU .
    Daca nu sunteti cumva deja intr-un sanatoriu .
    Postarile dv. insultante si comentariile agresive nu lasa loc de echivoc
    ULAKE
    10.03.2021, 08:53
    Nui asha domnule maccjighi, suntetzi in completa
    necunostinta de cauza.

    Mai mult, intrebarile adresate domnului boStan le adresez cu aceasta ocazie si dumneavoastra:

    Care sunt meritele dumneavoastra vis a vis de range rover 5?
    Care este statutul dumneavoastra care va permite sa discerneti minciuna de adevar si sa emitetzi judecati de valoare?
    Cine va da dreptul sa insultatzi userii de pe forum? Suntetzi moderator tocmit pe forum cumva?
    Activitatzile prelungite in subsolurile helvetica dauneaza psihicului uman.

    In speranta primirii unui raspuns clarificator va multzumesc hanticipat.
    ulake😛
    frizea
    09.03.2021, 20:38
    E absolut firesc
    pnl și psd au profitat intotdeauna din plin de mizeriile pe care le-au făcut ceilalți. de ce n-ar păstra pnl o secție pentru albirea infractorilor? sunt maica tereza cumva? nu, sunt tot niște talhari și ei, doar mai mici.
    Likmijnkont
    09.03.2021, 21:21
    frizea , frizezi ipocrizia , dar in cazul asta o depasesti
    e normal ! Ziarecom nu numai ca Nu te cenzureaza , dar te si puncteaza cu +5 si te si félicita ça pe ceilalti trolli penalisti , pardon PNListi
    MacGigi
    10.03.2021, 00:45
    @Stan. "Likmijnkont" inseamna in olandeza
    "Linge-mi-o...". Este inca un nou profil al lui bizon&co. Ai inceput cu 7 conturi :))) A ajuns la mult mai multe. Doar ca nu stie ceva esential: cantitate nu inseamna calitate. Are intotdeauna acelasi discurs, aceleasi link-uri "duckduck", aceleasi expresii agramate si obscene.

    Aveti un esantion cu "ulake" :)))
    ULAKE
    09.03.2021, 23:07
    @Stan Rank user: x5, daca nu e cu suparare,
    care sunt meritele dumneavoastra vis a vis de range rover 5?
    Care este statutul dumneavoastra care va permite sa discerneti minciuna de adevar si sa emitetzi judecati de valoare?
    Cine va da dreptul sa insultatzi userii de pe forum? Suntetzi moderator tocmit pe forum cumva?
    Activitatzile prelungite pe cucumbers field dauneaza psihicului uman.
    Stan
    09.03.2021, 22:00
    Amice, ai un nick absurd, te exprimi agramat,...
    ...abia ai apărut si direct cu rank 5!
    Tipicul PeSeDist, fără merite, spunand minciuni si dand lecții, un fel de Nicolicea sau Ciordache, in varianta troll!
    Tot-la-vale
    09.03.2021, 20:44
    Ma mir ca inca nu te-au cenzurat
    Hic sunt leones, de-ai lui Organ si kWI 😁 😁 😁
    Comentariu inadecvat
    octav2
    09.03.2021, 20:19
    HAOS
    ...numele tau e Romania..!
    halal...
    locatarul de la cotroceni pe unde o bantui..? pe ce partii..??
    credeam ca base a fost raul de dreapta...eee..uite ca m am inselat..!!
    oricine candida impotriva lui veorica, castiga.!!
    Tot-la-vale
    09.03.2021, 20:28
    Curat murdar
    coane Octav. Doar ca aici e site "orientat" cu multi troli galbui
    Bizon
    09.03.2021, 22:18
    PakiStan . vezi ca trebuie sa dea liber Shefu ala
    Mare la sclavi ,la cules capsuni si sparanghel ...

    poate participi si tu sa-ti scoti tara din datorii
    Lectura placuta ...e foarte interesant

    Guvernul PNL s-a imprumutat cu 17 miliarde de euro din străinătate in 2020.

    https://bihornews.ro/guvernul-pnl-s-a-imprumutat-cu-17-miliarde-de-euro-din-strainatate-in-2020-datoria-externa-a-crescut-la-125-de-miliarde-de-euro-sa-vedem-cine-cand-si-cum-o-s-o-plateasca/

    Florin Cițu INGROAPĂ Romania in datorii: A imprumutat incă 1,7 MILIARDE DE EURO, adică peste 8 miliarde de lei

    https://duckduckgo.com/?q=Cate+miliarde+de+euro+z+imprumutat+Citu&t=newext&ia=web

    https://duckduckgo.com/?q=de+cate+miliarde+de+euro+s-a+imprumutat+guvernul+PNL&t=newext&ia=web

    https://www.capital.ro/imprumut-uriasfacut-de-ministrul-de-finante-miliarde-de-euro-imprumutate-de-citu.html
    Stan
    09.03.2021, 21:51
    Cine vorbește de trolls, sa vezi si sa nu crezi!!!
    De fapt, ce sa ne miram, politica "hoțul striga hoții" este in programul PSD!
    Likmijnkont
    09.03.2021, 21:05
    ........a pierdut casa luată prin uz de fals si...
    Pentru ca NU ERA VINOVAT ....de fals . Bah ...atunci ?

    https://duckduckgo.com/?q=klaus+iohannis+uz+de+fals&atb=v261-6&ia=web&iai=r1-1&page=1&sexp=%7B%22artexp%22%3A%22b%22%2C%22biaexp%22%3A%22b%22%2C%22msvrtexp%22%3A%22b%22%7D
    Tot-la-vale
    09.03.2021, 20:18
    PNL=PSD
    Se mai indoia cineva? Mai ales de cand o "promotie" de gunoaie pesediste au fost vopsite "liberle" de LuCovid Organ (ăia de-au votat contra si s-au abtinut 😁😁😁)
    barabula
    09.03.2021, 20:15
    papagalul ăla
    din poză fost pricuror la bot'șeni și școală la privată a fost transferat de mult de antene și luju ca "judecător" la cecere
    ca să știți pe mana cui suntem de fapt
    zoltan 2012
    09.03.2021, 20:07
    Ruperea coalitiei
    Una din cele mai placute vesti ar fii defintarea actualei colitii de ticalosi nemernici sub patronajul "ciuma galbena PNL" sub dictatura cretinului *** Florin Catu.Alegeri anticipate este cea mai optima solutie pentru a scapa de talhari ticalosi nemernici din actuala Coalitie.Iar voi primii instintare pentru vocabular indecent?
    ULAKE
    09.03.2021, 20:18
    Biata limba romana, siluita zilnic pe z.c.
    "Intrebarea este adresata la toti iubitori..."

    Madam dancila era docent printre asha alfabetzi.
    Likmijnkont
    09.03.2021, 20:48
    Madam Dancila , am ras de ea dar nimeni nu stia
    ca vor veni altii cu muuuuult mai transparizati si ça sunt si mai hoti .Saraca Veorica ,poate a "ciupit" si ea din cutia milei ....dar in comparatie cu noii , astia o ard vu zecile de miliarde
    Stan
    09.03.2021, 20:16
    Zoltan, ungurașii tai au votat conta, wake-up!
    Iar de la PNL doar unu s-a dovedit USL-ist!
    Răspuns valabil si pentru poziția rezervata Hastalavista.
    Hasta siempre!
    Kogaion78
    09.03.2021, 23:25
    pfffff.....numa unu-i infiltrit de la pecerea ?...
    ...wake up!......si la u-sri ii toti sfinti!....securici.....vai vai vai!....acum, ca-s la putere, ce mai au de spus ???....."se impoziteaza!....lasati copilu npace!"....va mai amintiti de basel=petrov dupa ce-a luat al doilea mandat ???....
    .....vedeti de ce n-am votat ???....ce sa votezi ?.....infringerea lui uorbanel, ploduletzu de secu-vishinesc gheneral, care n-a vrut anticipate pin a pierdut cu *** lu ciolacu in spinare ???... ???......sa-l vuotesc pe amfitrionu secu-raresh la europene ???...ca ce chestie ???...."va voi da pe mana dusmanilor vostri!"....asa zice dumniezoo in biblie!....daca nu-ti faci temele catre bobor, ajungi iar in mainile dusmanilor!...ca tot nu-i asa mare deferenta!.....
    ....cand o sa ne facem temele in istorie si societate, atunci o sa mai vorbim!...pina atunci....pot trollicii sa vina si sa vomite pe sarmana Romanie rinjind linistiti!....obidirea milenara continua!.....in ciuda erei cu smartfeoun......
    hello
    09.03.2021, 21:21
    Niste ticalosi au votat pentru SS! Acesti slugoi
    psd-isti nu au rezolvat niciun dosar de la infiintare si noi ii platim din banii nostri dati prin taxe si impozite... Plina de escroci aceasta tara; in acest caz psd-istii, udmr-istii si infractorii din celelalte partide!
    Hastalavista
    09.03.2021, 20:06
    PNL sau PSD ....unde este diferenta?????
    Intrebarea este adresata la toti iubitori celor doua partide dar cu dedicatie Elvetienilor 🤣😂🤣😂
    ULAKE
    09.03.2021, 20:06
    Cum rade Dragnia din Phushkarie?
    HA HA HA
    sau
    HE HE HEEEEEE

    Paradeala la Maximus
    eu-ca
    11.03.2021, 16:11
    aproape tot site se bucura de votul dat. Veverita sa faca un
    dosar facut de altcineva, l-a cosmetizat prin copy and paste si justitia sa fie reformata de avocatul lui Mazare, de o garsoniera? Daca era o sufragerie gen Oprea, da. De cite ori am ris ca de ris este ca nu se va vota desfiintarea. Iese Dradnia si sa vedem ce se intimpla cu dosarul lui Barnia, ca acum il chiama sa mai dea cu subsemnatul. Nu este stire ptr acesat site. O sa fie. O sa ma rid si va rid, ca este de ris.
    Tot-la-vale
    09.03.2021, 20:45
    Romania Educata, bai
    ai uitat?
    ULAKE