Craiova se califica in finala Cupei Romaniei dupa o infrangere la Botosani

Miercuri, 09 Mai 2018, ora 18:57
7850 citiri

Universitatea Craiova s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a pierdut mansa secunda a semifinalei cu Botosani.

Oltenii au fost invinsi cu scorul de 2-1, insa merg in finala datorita victoriei categorice, 5-1, de pe "Oblemenco".

Partida disputata miercuri seara a fost una la discretia gazdelor, care au marcat de doua ori, au avut doua goluri anulate si au ratat o multime de alte ocazii.

Botosaniul a deschis scorul in minutul 13, atunci cand Axente a profitat de o gafa in lant a fundasilor olteni, dar si de nesiguranta portarului Mitrovic. Un minut mai tarziu, Roman a punctat pentru 2-0 dupa ce Mitrovic a scapat balonul din maini, insa arbitrul a anulat reusita pentru un fault in atac inexistent.

Craiova a egalat la unu in dupa prima ora de joc, Mitrita punctand la capatul unei actiuni personale de efect.

Golubovic, atacantul dat afara de FCSB, i-a readus in avantaj pe moldoveni in minutul 65 cu un lob de efect, insa Botosaniul n-a reusit mai mult de o victorie de palmares, elevii lui Costel Enache ratand exasperant de mult.

Craiova se califica asadar in finala, insa o face fara sa straluceasca, iar castigarea trofeului nu mai pare atat de sigura dupa aceasta partida.

FC Botosani - Universitatea Craiova 2-1

Au marcat: Axente '13, Golubovic '66/ Mitrita '61

ECHIPELE DE START

Botosani: Cobrea - Plamada, Burca, Miron, Musat - Rodriguez, Achim - Roman, Morutan, Golofca - Axente

Rezerve: Pap, Tincu, Dumitras, Chitosca, Oaida, Golubovic, Serediuc

Antrenor: Costel Enache

Craiova: Mitrovic - Popa, Kelic, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Gustavo, Baluta, Mitrita

Rezerve: Popescu, Popov, Burlacu, Bancu, Glavina, Martic, Screciu

Antrenor: Devis Mangia

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Botosani Craiova Cupa, #Cupa Romaniei rezultate, #Craiova finala Cupa , #Cupa Romaniei