Victorie uriașă pentru Ungaria la Mondialul de handbal. Desfășurare de infarct a scorului

Vineri, 20 Ianuarie 2023, ora 20:44
6831 citiri
Ungaria a învins Brazilia

Naționala de handbal masculin a Ungariei a obținut o victorie uriașă, contra Braziliei, rămănând în cursa pentru calificarea în sferturile de finală la Campionatul Mondial din Polonia și Suedia.

Ungaria s-a impus cu 28-25 (14-14) într-un meci din grupele principale ale competiției, însă desfășurarea scorului a fost una de infarct pentru fanii maghiari.

Astfel, în prima repriză, Ungaria a avut un avantaj de 6 goluri, dar Brazilia a revenit și a intrat la cabine la scor egal, 14-14.

Scenariul s-a repetat în repriza secundă, cu Ungaria conducând la 5 goluri diferență, 24-19, înainte ca sud-americanii să se apropie periculos, la doar un gol distanță, 24-25.

Finalul a aparținut însă Ungariei, care păstrează șanse de a ocupa unul din primele două locuri, calificante în faza sferturilor de finală, în condițiile în care mai e o singură etapă de disputat.

Înaintea meciului Suedia - Islanda de vineri seară, Ungaria e pe locul 3, cu 4 puncte, după Suedia (6), Portugalia (5) și la egalitate cu Islanda (4).

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...