Rezultat mare pentru naționala Ungariei. Maghiarii sunt aproape de EURO 2024

Duminica, 15 Octombrie 2023, ora 04:51
3048 citiri
Ungaria a invins Serbia FOTO facebook

Echipa naţională a Ungariei a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, echipa naţională a Serbiei, instalându-se pe primul loc al grupei G, din calificările pentru Euro 2024.

Ungaria a intrat pe teren foarte motivată la Budapesta şi Barnabas Varga a deschis scorul în minutul 20. Oaspeţii au egalat în minutul 33, prin Strahinja Pavlovic, însă după numai un minut Roland Sallai a readus gazdele în avantaj. A fost şi golul victoriei pentru maghiari, într-un meci în care Tadic şi Barga au trimis balonul în bară. Ungaria are 13 puncte şi este pe locul întâi în grupa G, urmată de Serbia, cu 10 puncte şi Muntenegru, cu 8 puncte.

În grupa H, Danemarca a condus cu 3-0, la Copenhaga, echipa Kazahstanului, dar oaspeţii au marcat şi ei odată, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru nordici, care au egalat Slovenia la numărul de puncte. În grupa G, Slovenia şi Danemarca ocupă primele două locuri, în această ordine, cu câte 16 puncte.

Grupa H: Irlanda de Nord – San Marino 3-0 (Smyth 5, Magennis 11, McMenamin 81);

Grupa H: Slovenia – Finlanda 3-0 (Sesko 16 penalti, 28, Janza 90+2).

Ce-a avut de spus Rafael Nadal după ce a ”executat” un puști de 16 ani la ATP Madrid
Tenismanul spaniol Rafael Nadal a explicat, joi, la Madrid, că după tot ce a trăit la Roland Garros vrea să fie competitiv şi nu să participe ''indiferent cum'' la turneul parizian de Mare...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...