Ungaria a încheiat Mondialul de handbal cu un meci fabulos, cu patru reprize de prelungiri. Locul ocupat de maghiari

Duminica, 29 Ianuarie 2023, ora 19:01
3059 citiri
Naționala Ungariei, pe locul 8 la Mondiale

Campionatul Mondial de handbal masculin din Polonia și Suedia se încheie duminică, zi în care sunt programate meciurile de clasament, inclusiv marea finală.

În partida pentru locurile 7-8, naționala Ungariei a evoluat contra Egiptului, confruntare încheiată după patru reprize de prelungiri cu victoria africanilor, scor 36-35.

După timpul regulamentar (60 de minute), Ungaria și Egipt s-au aflat la egalitate, 28-28 (17-11 la pauză pentru ”faraoni”), la fel ca și după primele două reprize de prelungiri, când scorul a fost 31-31. Astfel, naționala Ungariei a terminat Campionatul Mondial pe locul 8.

Într-un alt meci de clasament, pentru locurile 5-6, Germania a învins Norvegia cu 28-24.

Duminică seară se mai dispută finala mică Suedia - Spania, dar și marea finală dintre Danemarca și Franța.

Cine e ungurul care a dat lovitura la ATP Țiriac Open. Cea mai mare surpriză a turneului de la București
Turneul de tenis Ţiriac Open (ATP 250), care se desfășoară la Baza Sportivă Năstase/Marica din Capitală, în perioada 15-21 aprilie, a consemnat joi cea mai mare surpriză de până în...
România joacă în Ungaria la Campionatul European. Adversarele din grupă după tragerea la sorți
Naţionala de handbal feminin a României va evolua în grupa B, la Debrecen, la Campionatul European din 2024, cu reprezentativele Muntenegru, Cehia şi Serbia, potrivit tragerii la sorţi de joi,...