Ungaria, calificare miraculoasă în sferturi la Mondialul de handbal

Luni, 23 Ianuarie 2023, ora 09:09
2826 citiri
Ungaria va juca în sferturi la CM 2023

Selecţionata Ungariei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după ce a învins echipa Insulelor Capului Verde cu 42-30, duminică, la Goteborg.

Maghiarii au încheiat la egalitate de puncte cu Islanda (41-37 cu Brazilia) în a doua grupă principală, dar rezultatul direct (30-28, în prima fază a grupelor, revenind de la un deficit de 5 goluri) le-a adus biletul pentru sferturi.

De asemenea, Ungaria a beneficiat de faptul că Suedia, deja calificată, nu s-a menajat și a învins Portugalia cu 32-30.

Configuraţia sferturilor se va decide după ultimele meciuri din grupele principale, programate luni.

În capul de afiş al zilei de duminică, Franţa, campioana olimpică en titre, a învins Spania cu 28-26 şi a câştigat prima grupă principală.

Centrul Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 5 goluri pentru Brazilia în meciul cu Islanda.

6. Insulele Capului Verde 0

Primele două clasate din grupele principale să califică în sferturile de finală.

Comercianţii de carburanţi din Ungaria au primit termen două săptămâni pentru a reduce preţurile. „Sunt prețuri de război”
Guvernul din Ungaria a acordat comercianţilor de carburanţi două săptămâni pentru a reduce din proprie iniţiativă preţurile la combustibili la nivelul mediei regionale. Ministrul a...
Viktor Orban s-a dezlănțuit vorbind despre noua ordine mondială „suveranistă”. „Make America Great Again, hai Donald Trump, hai suveraniştii europeni”
Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a declarat, la un forum organizat la Budapesta, că anul acesta poate fi pus capăt unei ”ere jalnice” a civilizaţiei occidentale. El susține că ordinea...