UEFA face o reverență în fața lui Hagi la 23 de ani de la un gol fabulos marcat în Liga Campionilor VIDEO

Marti, 12 Septembrie 2023, ora 12:14
5652 citiri
Gica Hagi FOTO UEFA.com

În urmă cu 23 de ani, pe 12 septembrie 2000, Hagi marca unul dintre cele mai frumoase goluri din Liga Campionilor.

Reușita lui Hagi s-a consemnat în meciul dintre Galatasaray și AS Monaco, scor 3-2.

A fost un trasor de la distanta, care s-a oprit exact în vinclul porții lui Porato. Golul lui Hagi a dus scorul la 2-0 pentru turci, care la vremea aceea erau antrenați de Mircea Lucescu.

În acea partidă, Hagi a făcut și o boacănă, fiind eliminat în minutul 69 după un cumul de cartonașe galbene. Din fericire pentru turci, la scurt timp și francezii au rămas în 10.

În urmă cu doi ani, UEFA a întocmit un clasament al celor mai frumoase goluri marcate in Liga Campionilor cu șuturi de la mare distanță, iar reușita lui Hagi a ocupat locul trei.

Azi, contul de twitter al UEFA a reluat golul lui Hagi.

Hagi, decizie categorică în privința noului stadion din Constanța: "Nu vreau asta!"
Noul stadion de la Constanța va avea o capacitate de 18.500 de locuri. De asemenea, clădirea stadionului va integra şi o serie de funcţiuni complementare: săli de antrenament - atletism...
Rapid își ia adio de la cupele europene: meci de coșmar pentru giuleșteni împotriva Farului
Echipa Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Rapid Bucureşti, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Farul a deschis scorul în minutul 3, prin...