Incidente la Madrid în sferturile Champions League. Ce echipe s-au calificat în semifinale

Joi, 14 Aprilie 2022, ora 00:08
8180 citiri

Manchester City a remizat, miercuri, în deplasare, scor 0-0, în meciul cu Atletico Madrid, din manşa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, calificându-se în penultimul act.

În tur, City s-a impus cu 1-0. În finalul meciului de pe Wanda Metropolitano, Felipe a avut o intrare tare la Foden, apoi jucătorii celor două echipe au început să se îmbrâncească. Fundaşul brazilian al gazdelor a fost eliminat după acea fază, primind al doilea cartonaş galben. Partida a fost prelungită 12 minute.

În celălalt joc al zilei, Liverpool a remizat, scor 3-3, pe teren propriu, cu Benfica Lisabona, după ce s-a impus în tur, cu 3-1.

Echipa antrenată de Jurgen Klopp va juca în semifinale cu Villarreal, iar cea pregătită de Pep Guardiola, cu Real Madrid.

Atletico Madrid - Manchester City, scor 0-0, în tur 0-1;

Au evoluat echipele:

Atletico: Oblak - Savici, Felipe, Reinildo - Llorente, Koke (De Paul '69), Kondogbia, Lemar (Luis Suarez '82), Renan Lodi (Correa '69) - Griezmann (Carrasco '69), Joao Felix (Cunha '82). Antrenor Diego Simeone;

City: Ederson - Walker (Ake '73), Stones, Laporte, Cancelo - Rodri, De Bruyne (Sterling '65), Gundogan - Mahrez, B. Silva (Fernandinho '79), Foden. Antrenor Pep Guardiola.

Cartonaşe galbene: Felipe '25, Llorente '80, Savici '90+1 / Rodri '85, Ake '90+1, Mahrez '90+5, Foden '90+6, Joao Cancelo '90+7.

Cartonaş roşu: Felipe '90.

Arbitru: Daniel Siebert (Germania).

Liverpool - Benfica Lisabona, scor 3-3 (1-1), în tur 3-1.

Au marcat: Firmino '55, '65, Konate '21 / Goncalo Ramos '32, Iaremciuk '73, Darwin Nunez '83.

Liverpool: Alisson - Gomez, Matip, Konate, Tsimikas - Henderson (Fabinho '57), Milner (Thiago '57), Keita - Diaz (Mane '66), Firmino (Origi '90+1), Jota (Salah '57). Antrenor Jurgen Klopp;

Benfica: Vlachodimos - Gilberto (G. Dias '90+1), Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Everton (Almeida '90+1), Weigl, Taarabt (Joao Mario '66), D. Goncalves (Iaremciuk '46) - Goncalo Ramos, Nunez. Antrenor Nelson Verissimo.

Cartonaşe galbene: -

Arbitru: Serdar Gozubuyuk (Olanda).

În jocurile de marţi, s-au înregistrat rezultatele Real Madrid - Chelsea, 2-3, după prelungiri (în tur 3-1) şi Bayern Munchen - Villarreal, 1-1 (în tur, 0-1).

În semifinalele programate la 26/27 aprilie şi 3/4 mai se vor întâlni Manchester City - Real Madrid şi Liverpool - Villarreal.

Ce a spus Klopp despre olandezul care îl va înlocui la Liverpool
Jurgen Klopp va pleca de la Liverpool în acaestă vară iar negocierile sunt foarte avansate cu Arne Slot, tehnicianul lui Feyenoord. Jurgen Klopp a vorbit despre acest subiect, mai ales că îl...
Manchester City, victorie mare în lupta pentru titlu în Premier League
Echipa engleză Manchester City a învins joi seara, în deplasare, scor 4-0, formaţia Brighton, în ultimul meci al etapei a 34-a din Premier League. „Cetăţenii” lui Guardiola nu au...
#UEFA Champions League, #manchester city, #liverpool, #sferturile champions league real liverpool , #stiri Manchester City