Nu e Simona, dar e Irina! Victorie superba pentru Begu la Wimbledon

Miercuri, 30 Iunie 2021, ora 21:11
9525 citiri
Irina Begu FOTO Wimbledon.com

Irina Begu a trecut de croata Petra Martici si s-a calificat in turul al treilea la Wimbledon!

Irina Begu a castigat o partida de peste doua ore si 30 de minute: scor final 7-5, 6-7, 6-3 in fata Petrei Martici (locul 30 WTA).

Calificarea in turul al treilea la Wimbledon este recompensata cu 130 de puncte si un premiu de 115.000 de lire sterline.

Irina Begu va juca in runda urmatoare impotriva Igai Swiatek, din Polonia, fosta campioana de la Roland Garros.

Romanca si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon, turul trei, faza pe care a mai atins-o in 2015.

Ion Tiriac ii cere Serenei Williams sa se retraga: "Putina decenta!"

Desfasurarea live a partidei

Setul al treilea, 6-3 Begu

6-3 Irina!

5-3 pentru Begu. romanca isi mentine avantajul breaku-ului si va servi pentru meci

3-1 pentru Irina, care face break-ul!

2-1 pentru Irina Begu

Setul al doilea, 7-6 Martici

7-6 pentru Petra Martici, dupa un tie-break in care Irina a ratat doua mingi de meci!

6-6, vom avea tie-break

5-5 Martici revine in joc, desi Irina a servit pentru meci

5-3 pentru Irina!

4-3 pentru Begu cu break!

3-3 dupa primele sase jocuri

2-2 Martici recupereaza break-ul pierdut

2-1 pentru Irina Begu, care reuseste break-ul!

1-0, break Irina Begu

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
#begu, #Irina Begu, #begu wimbledon, #wimbledon 2021, #wimbledon martici , #Wimbledon