Româncele au făcut show la US Open și s-au calificat în sferturile de finală! VIDEO

Luni, 06 Septembrie 2021, ora 22:49
18648 citiri
Monica Niculescu si Gabriela Ruse

Lumea a venit pe terenul 5 să vadă noua senzație a tenisului feminin, pe canadianca Leylah Fernandez, și s-a trezit cu o reprezentație a româncelor Gabriela Ruse și Monica Niculescu.

Gabriela Ruse și Monica Niculescu s-au calificat în sferturile de finală de la US Open, după ce au trecut cu 6-1, 4-6, 6-2, de perechea Erin Routliffe (Noua Zellandă) – Leylah Fernandez (Canada).

Emma Răducanu e irezistibilă! S-a calificat în sferturi la US Open după încă o victorie fulger!

Spectatorii i-au cântat “La mulți ani” lui Leylah, care a împlinit 19 ani în ziua partidei. Și le-au susținut pe adversarele româncelor.

Însă Ruse și Niculescu au știut ce au de făcut, iar jocul lor atât de diferit le-a pus în dificultate pe adversarele lor. Ele puteau închide mult mai repede partida deoarece au condus cu 3-0 și 4-2 în setul al doilea, însă s-au relaxat prea devreme si au pierdut patru jocuri la rând.

Ruse și Niculescu ar utea juca în sferturi împotriva unei alte românce, Raluca Olaru.

Olaru și Kichenok (Ucraina) au meci în sferturi cu Guarachi (Chile) și Krawcyzk (SUA).

Motivul pentru care cea mai experimentată tenismenă refuză să joace pentru România
În vârstă de 36 de ani, Monica Niculescu este cea mai experimentată jucătoare de tenis din România, având aproape 20 de sezoane în circuitul WTA. În ultima perioadă, ea s-a axat pe...
Gabriela Ruse a jucat un meci de aproape trei ore în Antalya
Jucătoarea de tenis Elena-Gabriela Ruse, locul 81 mondial, a fost eliminată, miercuri, în primul tur la turneul Megasaray Hotels Open din Antalya, de categorie WTA 125 şi dotat cu premii de...