Turneul Campioanelor la tenis a fost ”decapitat”! Anunțul făcut de lidera mondială: ”Am vrut ca toată lumea să știe”

Sambata, 23 Octombrie 2021, ora 12:03
6984 citiri
Ashleigh Barty

Australianca Ashleigh Barty, locul 1 în circuitul WTA, deja forfait la Indian Wells şi pentru Cupa Billie Jean King (ex-Fed Cup), nu îşi va apăra titlul la Turneul Campioanelor din 10-17 noiembrie la Guadalaraja din Mexic şi va pune capăt definitiv sezonului.

"Am vrut ca toată lumea să ştie că nu voi participa la niciun turneu în 2021, inclusiv la Women’s Masters din Mexic”, a declarat campioana în vârstă de 25 de ani, care nu a mai concurat de la eliminarea ei din turul 3 de la US Open din septembrie.

"Trebuie să-mi prioritizez corpul şi recuperarea şi să mă concentrez pentru a ataca presezonul înainte de Australian Open din ianuarie”, a adăugat ea. "Cu incertitudinile constante din Queensland şi cerinţele de carantină, nu sunt pregătită să-mi compromit pregătirea pentru ianuarie", a completat Barty.

Într-un an care se încheie prematur, Ashleigh Barty are cinci titluri, la Miami, Melbourne, Stuttgart, Cincinnati şi Wimbledon.

Ce-a făcut Anca Todoni la turneul WTA din Mexic după ce a obținut victoria carierei
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni, locul 226 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, vineri, în optimile turneului de categorie WTA 125 de la San Luis (Mexic). Todoni a...
Stupoare în circuitul WTA, cu cea mai în formă jucătoare: ”Dacă eram bărbat, nu m-ați fi întrebat asta”
Americanca Danielle Collins (30 de ani), locul 53 WTA, aflată la ultimul său sezon în circuitul mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami. În sferturi,...