Turneul de la Indian Wells: mare surpriză în ”bătălia” campioanelor de la Roland-Garros

Marti, 12 Octombrie 2021, ora 23:13
29615 citiri
Jelena Ostapenko

Turneul de tenis WTA de la Indian Wells a programat marți optimile de finală, iar unul dintre cele mai așteptate meciuri a fost cel dintre două foste câștigătoare de Grand Slam, ambele la Roland-Garros.

Astfel, Jelena Ostapenko (Letonia, cap de serie 24), învingătoare la Paris în 2017 după finala cu Simona Halep, a întâlnit-o pe poloneza Iga Swiatek (cap de serie 2), cea care a triumfat la Roland-Garros în 2020.

Surprinzător, meciul a fost dominat de Ostapenko, care s-a impus cu un convingător 6-4, 6-3, urmând să joace în sferturi cu câștigătoarea duelului Leylah Fernandez - Shelby Rogers.

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
Meci de poveste în semifinale la WTA Stuttgart. Ce s-a întâmplat cu lidera mondială
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul WTA şi principală favorită, a fost eliminată sâmbătă seara, în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii...