Tenismena Jaqueline Cristian, eliminare dramatică în semifinale. Românca a ajuns pe cel mai bun loc al carierei

Duminica, 12 Septembrie 2021, ora 15:26
8911 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea Jaqueline Cristian, locul 142 WTA, a ratat calificarea în finala turneului de categorie WTA 125 de la Karlsruhe, conform nws.ro.

Ea a fost învinsă în penultimul act de Mayar Sherif din Egipt, locul 96 WTA şi cap de serie numărul 3, scor 7-6 (7/3), 4-6, 6-4. Meciul terminat duminică a început sâmbătă și a fost întrerupt din cauza întunericului la scorul de 2-2 în setul decisiv.

Prezenţa în semifinale este recompensată cu un premiu de 4.838 de euro şi cu 57 de puncte WTA.

Prin accederea în penultimul act la turneul germen, Cristian, 23 de ani, şi-a asigurat o ascensiune în clasamentul WTA până pe locul 126, cel mai bun din carieră.

La acest turneu a participat şi Irina Bara, locul 118 WTA şi cap de serie numărul 8, care a fost învinsă, în turul al doilea, de Dalma Galfi din Ungaria, locul 152 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3.

Bara va juca însă finala de dublu, alături de Ekaterine Gorgodze din Georgia, cu care formează echipa favorită numărul 4.

Bara şi Gorgodze vor da piept în ultimul act cu poloneza Katarzyna Piter şi cu egipteanca Mayar Sherif, perechea cap de serie numărul 2.

S-a stabilit prima semifinală la Miami Open. Cine sunt jucătoarele care se luptă pentru un loc în finală
Primele sferturi de finală de pe tabloul feminin de la Miami Open au stabilit și primul duel din semifinale. Elena Rybakina (Kazahstan) a trecut de Maria Sakkari (Grecia) cu 7-5, 6-7, 6-4. Ea...
Încă o surpriză de proporții la turneul de la Miami. Favoritele cad pe capete
După Iga Swiatek și Aryna Sabalenka, eliminate de la Miami Open, a venit și rândul americancei Coco Gauff să părăsească competiția. Americanca a fost învinsă în optimile de finală...