Noul copil-minune din tenisul feminin. Are doar 15 ani si a castigat primul meci in circuitul WTA, contra unei jucatoare consacrate

Miercuri, 14 Aprilie 2021, ora 11:00
4050 citiri
Linda Fruhirtova

Tanara tenismena Linda Fruhvirtova (Cehia) a reusit performanta de a castiga primul sau meci in circuitul WTA la numai 15 ani, ea reusind sa patrunda in turul secund al turneului de la Charleston.

Dupa ce la inceputul acestui an a castigat doua turnee ITF, Fruhvirtova a facut pasul cel mare in competitiile rezervate celor mai valoroase jucatoare ale lumii. Primind un wild-card in turneul WTA 250 de la Charleston, cehoaica a produs surpriza in primul tur, reusind s-o invinga pe Alize Cornet (31 de ani, locul 59 WTA), favorita numarul 4.

E adevarat, Linda Fruhvirtova a profitat de abandonul adversarei, in setul decisiv (la scorul 6-2, 6-7, 4-4), insa evolutia adolescentei care va implini 16 ani la 1 mai o recomanda ca una dintre viitoarele vedete ale tenisului feminin.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...