Prima reactie a Simonei Halep dupa meciul perfect de la Madrid: "E o victorie mare"

Duminica, 02 Mai 2021, ora 19:16
6044 citiri
Simona Halep

Simona Halep considera drept o victorie mare partida castigata in fata chinezoiacei Saisai Zheng in turul al doilea al Madrid Open, conform news.ro.

"A fost din nou un meci bun. A fost aproape la fel (n.r. - precum cel din primul tur), dar am fost concentrata cu adevarat in ultimul ghem si am vrut sa-l termin. Cred ca ea a jucat foarte bine in setul al doilea.

E o victorie mare si sunt foarte fericita de asta. Ma simt ca acasa cand joc aici si e intotdeauna o placere sa revin mereu la Madrid, la Caja Magica. Ma bucur de timpul petrecut aici, am oameni frumosi in jurul meu, care ma sustin, deci este foarte bine sa fiu aici", a declarat Halep, la interviul de pe teren.

Simona Halep s-a calificat, duminica, in optimile de finala ale turneului de la Madrid, dupa ce a invins-o, cu scorul de 6-0, 6-4, pe Saisai Zheng din China, locul 57 WTA.

Simona Halep a inceput intalnirea cu Zheng la fel de bine cum a facut-o si in partida anterioara, cu Sara Sorribes Tormo. Daca in prima mansa, romanca a avut o cadere in evolutie, de la 5-1 la 5-5, in setul al doilea, care putea deveni periculoasa, duminica, ea avut doua astfel de momente. In setul al doilea, Zhang a revenit de la 0-3 la 2-3 si de la 2-5 la 4-5, dar Halep a reusit in final sa-si ridice nivelul si se impuna fara probleme, totusi.

Jucatoarea romana va evolua in turul urmator cu invingatoarea din meciul dintre belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA si cap de serie numarul 13, si Elena Ribakina din Kazahstan, locul 22 WTA.

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...