Simona Halep, victorie muncita cu Dayana Yastremska, in optimile turneului de la Roma. Cu cine va juca in sferturi

Vineri, 18 Septembrie 2020, ora 15:23
21389 citiri

Simona Halep, a doua jucatoare a lumii si cap de serie numarul 1 la turneul de la Roma, a intalnit-o astazi pe ucraineanca Dayana Yastremska (locul 29 WTA), meci programat in optimile de finala ale competitiei din capitala Italiei.

Simona Halep a inceput neinspirat partida, fiind condusa la un moment dat cu 3-0, dara a revenit la timp si a intors soarta meciului in favoarea sa, victoria cu 7-5, 6-4 fiind una indiscutabila.

Maine, in sferturile de finala, Simona Halep se va intalni cu o jucatoare din Kazahstan, Yulia Putintseva, care a invins-o astazi pe conationala Elena Rybakina, scor 4-6, 7-6, 6-2.

Desfasurarea LIVE a meciului Halep - Yastremska:

*7-5, 6-4, victorie muncita pentru Simona Halep, care se califica in sferturile de finala.

*5-4, ucraineanca nu renunta.

*5-3 pentru Halep, care e la un singur punct de castigarea meciului.

*Yastremsa isi trece in cont un ghem foarte lung, 4-3 pentru Halep.

*Halep controleaza meciul, 4-2 in setul secund.

*3-2 Halep, doua ghemuri consecutive pentru ucraineanca.

*Descatusata, Simona Halep face rapid 3-0 in setul secund.

*Romanca inchide setul pe propriul serviciu, 7-5

*6-5 pentru Simona Halep, care va servi pentru castigarea setului.

*5-5, setul intra in prelungiri.

*5-4 Yastremska, din nou dupa ce romanca a egalat.

*Halep egaleaza la 3, dar ucraineanca revine in avantaj, 4-3.

*Simona si-a regasit ritmul si a facut doua ghemuri consecutive, 2-3.

*3-0 pentru Yastremska, dupa un ghem echilibrat.

*Start de partida greoi pentru Simona Halep, care cedeaza pe propriul serviciu, 0-2.

*Meciul a inceput cu Yastremska la serviciu, 1-0 pentru ucraineanca.

WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...
Simona Halep nu e singura. O altă fostă lideră mondială s-a retras de la WTA Madrid. Cum profită Emma Răducanu
Simona Halep nu va participa la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open, pentru care a primit wild card din partea organizatorilor, decizie de ultim moment care a fost luată și de o altă...