Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

"Miracol romanesc" la Australian Open. Simona Halep, inclusa intr-un top al celor mai frumoase 50 de meciuri din istoria turneului

Marti, 19 Ianuarie 2021, ora 19:58
4686 citiri
Simona Halep

"Miracolul romanesc" reusit de Simona Halep impotriva americancei Lauren Davis in 2018, in turul 3 de la Australian Open, a fost inclus de site-ul eurosport.fr intr-un top 50 al meciurilor de la acest turneu de Mare Slem, pe pozitia a 31-a, conform agerpres.ro.

Simona Halep, lider mondial in acel moment, a invins-o dramatic pe Lauren Davis, in trei seturi, 4-6, 6-4, 15-13. Meciul a stabilit recordul celui mai mare numar de ghemuri disputate la Australian Open intr-un meci de simplu feminin: 48. Dintre acestea, 28 doar in ultimul set, sufocant din toate punctele de vedere pe caldura de la Melbourne.

"Cand Lauren Davis, locul 76 mondial, castiga primul set, lumea isi spune ca Simona Halep va trebui sa traga tare pentru a evita o eliminare neasteptata. Nimeni insa nu-si imagina ce va urma. Romanca se va impune dupa o lupta de 3 ore si 44 de minute (2 ore si 22 de minute pentru setul decisiv) si dupa ce a salvat trei mingi de meci. Ea va servi de patru ori pentru victorie. Numarul unu mondial iese de pe teren invingatoare, dar complet epuizata: "Sunt aproape moarta. Nu mai imi simt muschii"", scrie site-ul citat.

In acel an, Halep a jucat finala la Australian Open, fiind invinsa de daneza Caroline Wozniacki.

LIVETEXT Romanca egaleaza, dupa ce a pierdut primul set. Simona Halep vs Ashleigh Barty, la turneul de la Adelaide

A învins-o pe Halep la Miami și a urmat coșmarul. Ce-a pățit iberica Badosa la ea acasă
Tenismena Paula Badosa din Spania, cea care a învins-o pe Simona Halep la Miami, la revenirea româncei în circuit, a fost eliminată miercuri în primul tur al turneului WTA Madrid. După...
Situația complicată a Simonei Halep. Italienii au anunțat ce se întâmplă cu wild-card-urile la WTA Roma
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Roma, programat în perioada 8-19 mai, au făcut primele precizări privind wild-card-urile de pe tabloul feminin, o invitație în acest sens fiind...