Meciul dintre Simona Halep si Elise Mertens s-a intins pana departe in setul trei. Finalul optimii de la Madrid a fost dramatic

Marti, 04 Mai 2021, ora 17:27
Autor: Teodor Serban
Meciul dintre Simona Halep si Elise Mertens s-a intins pana departe in setul trei. Finalul optimii de la Madrid a fost dramatic
Simona Halep

Simona Halep, numarul 3 mondial si favorita 3, a evoluat marti, 4 mai, contra jucatoarei belgiene Elise Mertens, locul 16 WTA si cap de serie numarul 13, in optimile de finala ale turneului Madrid Open.

Halep (29 ani, 3 WTA), a treia favorita, care a aratat multe semne de nervozitate, mai ales in ultimele doua seturi, a comis numeroase erori in acest meci, care a durat doua ore si 34 de minute, conform agerpres.ro.

Dupa ce Mertens (25 ani, 16 WTA), cap de serie numarul 13 in capitala Spaniei, a luat primul ghem, Halep a reusit sa se desprinda si sa aiba 3-1 pe tabela. Ea nu si-a putut pastra avantajul si belgianca a egalat, 3-3. Simona a facut un nou break, in ghemul urmator, apoi s-a desprins la 5-3, incheind setul cu 6-4.

In actul al doilea, Mertens a inceput mai bine si a avut 2-0 si 3-1, Halep a reusit sa revina si a castigat trei ghemuri la rand, trecand in avantaj, 4-3. Romanca si-a pierdut din nou serviciul (4-4), iar Mertens a incheiat setul cu 7-5, dupa un break alb.

In decisiv, Halep a avut 3-1, insa a fost egalata, 3-3. A reusit un nou break, dar din cauza problemelor la serviciu a fost egalata, 4-4. Similar cu evolutia din primul set, dupa trei ghemuri in care jucatoarele si-au facut serviciul, la 6-5 pentru Mertens romanca nu a rezistat presiunii, a gresit si belgianca a castigat cu 7-5.

Halep a incheiat meciul cu 10 duble greseli, in timp ce Mertens a avut 3 asi si 9 duble greseli. Romanca a avut un procentaj mai slab la primul serviciu, 56%-68%, si ceva mai bun la al doilea, 46%-30%, agresivitatea sa a fost demonstrata de raportul mingilor direct castigatoare, 40-23, dar si de numarul mare de erori nefortate, 48-35.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Victorie pentru Mertens, cu 7-5 in setul decisiv.

*6-5 pentru Mertens.

*5-5, Halep ramane in meci.

*Mertens intoarce rezultatul, 5-4 pentru belgianca.

*Halep conduce cu 4-3.

*3-3, meciul devine dramatic.

*3-2, Mertens tine aproape.

*Halep se desprinde, 3-1.

*2-1 pentru romanca.

*1-1, Halep egaleaza.

*Mertens conduce cu 1-0 in setul al treilea.

*7-5, belgianca trimite meciul in set decisiv.

*6-5 Mertens.

*5-5, al doilea set se prelungeste.

*Moment greu pentru Simona, 5-4 pentru Mertens.

*4-4, Mertens intrerupe seria negativa.

*Trei ghemuri la rand pentru romanca, 4-3.

*3-3, Simona readuce echilibrul in set.

*Halep castiga un ghem lung, 3-2 pentru belgianca.

*3-1 Mertens.

*Halep castiga primul ghem in setul doi, 1-2.

*Mertens incepe mai bine setul doi si conduce cu 2-0.

*6-4, Halep nu rateaza ocazia de a inchide primul set.

*Mertens nu renunta, 5-4 pentru Halep.

*5-3, Simona forteaza castigarea setului.

*Break Halep, 4-3.

*Belgianca egaleaza, 3-3.

*3-2 Halep.

*3-1, romanca se desprinde.

*Simona preia conducerea, 2-1.

*1-1, Halep revine de la 0-40.

*A inceput partida, cu Mertens la serviciu, 1-0 pentru belgianca.

Simona Halep si Elise Mertens au mai fost adversare de cinci ori. In patru meciuri s-a impus romanca, iar in unul sportiva belgiana.

Ultima confruntare dintre cele doua dateaza din 2020. Halep a castigat in august turneul de la Praga invingand-o in finala chiar pe Mertens.

 Articol citit de 33391 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    CH-TroudQ
    04.05.2021, 16:52
    Simona Halep Simona Halep, numarul 3 mondial si favorita 3, evolueaz
    marti contra jucatoarei belgiene Elise Mertens !
    Ziare.com , comentarii INFECTE ale postacilor :
    - tarfrad si MacGigi
    Va rugam suprimati conturile acestor nesimtiti !
    Comentariu inadecvat
    Hoax
    05.05.2021, 02:28
    Continua sa-ti bati joc de persoanele ce sunt o
    mandrie pentru Romania si onoare a tarii !
    Tu iti bati joc fara nici un rost si fara motiv de toti , indiferent de clasa politica , sociala , intelectuala, chiar si de jurnalistii de pe ziare.com , etc doar pentru simplu fapt ca esti un frustrat si integritatea ta mentala fiind alterata
    Va multumim ziare.com . Contul acestui user trebuie sters
    Comentariu inadecvat
    RexMundi
    04.05.2021, 17:53
    serios ? tarfrad
    in ce hal ai ajuns , te simti umilit online .... ha ,ha ,ha poate adminului ii place de commenturile aluia si nu de ale tale... that is all ! poate o dai in apoplexie de oftika.. apoplexia e specifika postacilor platiti ! take care si lasa naibii postaceala...de partid !
    alex-7
    04.05.2021, 16:24
    Pacat ca-i numa..1-1, momentele vesele de la Madrid continua
    ...
    Comentariu inadecvat
    MacGigi-HELVETpupincurist
    04.05.2021, 15:19
    Ce bine le stii tu fals helvetic in domeniul "zborului" in bocca
    pedalla suisse , ciorile sunt din nastere cunoascatoare ca tine care ai sburat in tara cantontilor si nu te pfutem contrazice , dar tu esti expert in mai multe domenii , daca nu ....IN TOATE !
    performezi in halitul haratului

    Simona Halep . Hai Simona !!!

    Simona Halep, numarul 3 mondial si favorita 3, va evolua marti, nu mai devreme de ora 14.00, cu jucatoarea belgiana Elise Mertens, locul 16 WTA si cap de serie numarul 13, in optimile de finala ale turneului Madrid Open.
    MacGigi
    04.05.2021, 14:32
    Simona Halep "zboara"... Foarte bine :)))))) Decolajul ca decolajul,
    dar atentie la "landing". Are trenul de aterizare foarte scurt, imi este teama sa nu atinga cu ampenajul posterior pista de aterizare. Care, in plus, mai este si plina de zgura...
    Hoax
    05.05.2021, 02:17
    Macgigi este un comentator lipsit de orice bun simt si
    insulta pe oricine cand nu i se da dreptate .
    Va rugam sa suprimati contul acesti needucat .
    Va multumim .
    Un grup de cititori si comentatori de pe ziare.com
    CH-TroudQ
    04.05.2021, 16:58
    Insulte gratuite si mitocanesti de un troll frustrat la
    adresa lui Simona Halep.
    Ziare.com , suprimati va rugam conturile lui Tarfrad si MacGigi ce insulta fara nici un motiv politicieni , sportivi de inalta performanta si cititori ai ziarelor.com doar pentru simplu motiv de BATAIE JOC !
    URMARITI COMENTARIILE acestor nesimtiti !
    Va multimim .
    JijeetDrol75
    04.05.2021, 22:57
    Comentarii INVECTIVANTE si mitocanesti de greata
    si o imensa mediocritate . De vaccar ...
    Ma mir ça Adminul si REDACTIA sitului ziare.com nu suprima conturile acestor nerusinati ce-si bat joc fara pic de bun simt , ca MacGigi si sutele lui de conturi care se mai da si scriitor si poet
    Comentariu inadecvat
    Comentariu inadecvat
    niculaeda
    04.05.2021, 12:36
    dupa ce zboara ,
    - pune frana pe barna ! (-:
    Comentariu inadecvat
    Panacea
    04.05.2021, 17:46
    Cum vad eu lucrurile
    Sunt fan Simona, dar nu unuyl orb si neconditionat. Am vazut azi doua jucatoare mediocre, jucand un meci mediocru. De cand cu Iuruc, Simona se mai echilibrase hormonal si mai si castiga ceva turnee, dar de cand vine si la meciuri, e o distractie mare. Cred ca a avut si ceva bafta sa ajunga in semifinala la Stuttgart, dar altfel Toni e o mare distractie. A zis de curand ca vrea sa mai joace 4 ani, dar in alt interview mai inainte a zis ca vrea sa mai joace un an. Eu zic sa ramana la prima declaratie, sa puna racheta in cui in Septembrie si sa se marite in buna traditie machedoana. Noi fanii, vom fi mai fericiti pentru tine si n-o sa ne mai dam de ceasul *** cand pierzi asa meciuri usoare. Casa de piatra, Simona! Lasa-ne si pe noi sa traim linistiti.
    Hoax
    05.05.2021, 02:13
    Insistenta unor comentatori ce se cred deasupra
    tuturora este tipic romanilor nesimtiti si needucati .
    Aceste persoane nu-si au locul pe acest site si conturile lor trebuiesc suprimate definitiv pentru a le da o lectie
    Comentariu inadecvat
    DAN-795
    04.05.2021, 18:11
    DE CE NU ? POATE CA SI pentru Iuruc , Simona este
    o pasiune trecatoare , un capriciu asa cum , nu este la prima tentativa , daca se gandeste putin la raul pe care l-a facut iubitorilor de tenis ...parasiti de campionii romani in favoarea altor sporturi mai banoase .

    Posibil ca in aceste conditii pasiunea pentru sportul romanesc va ramane doar o amintire ca in cazul cinematografului , aproape dusparut in favoarea filmarilor pe suport digital , usor de copiat , fara profit , o mare industrie care moarre cu fiecare zi odata cu marile vedete , devenite intre timp activiste prin cluburi de lux ...
    CH-TroudQ
    04.05.2021, 17:09
    comentariu de tigan , si nesimtit , la fel ca si MacGigi
    si tarfrad , Ziare.com trebuie sa faca ceva radical ca sa stopeze comentariile de PROST GUST ale acestor nesimtiti
    In atentia ziare.com , este timpul sa radiati conturile acestor useri indisciplinati si care fac de ras tara
    Va multumim .
    niculaeda
    04.05.2021, 17:33
    Așa e ,
    - fix pe barnă a , o sa viseze doar scurte la noapte ! (-:
    Comentariu inadecvat
    Makro
    04.05.2021, 17:16
    Ești
    in criză frăție?