Cine este noua stea a tenisului din Rusia

Luni, 12 Aprilie 2021, ora 12:12
3086 citiri
Kudermetova e noua stea a tenisului rusesc

Finala turneului de la Charleston a adus un eveniment important pentru tenisul din Rusia.

Veronika Kudermetova (38 WTA) - Danka Kovinic (91 WTA), scor 6-4, 6-2, intr-un meci care a durat o ora si 36 de minute a fost meciul care a consfintit victoria rusoaicei, care a incheiat turneul fara set pierdut - in sase partide - performanta care mai fusese realizata aici de Serena Williams in 2012.

Kudermetova, care va implini 24 de ani pe 24 aprilie urca astazi pe cel mai bun loc al carierei - 29 WTA (maximul vechi 34 WTA / februarie 2021) si devine astfel cea mai buna jucatoare a Rusiei.

In clasamentul pentru "Porsche Race to Shenzhen", in urma caruia jucatoarele se califica la Turneul campioanelor, ea este pe pe locul 5, dupa un salt de 12 locuri.

Minele din Donbas au fost falimentate de ruși. Angajații sunt trimiși cu forța pe front să lupte împotriva Ucrainei
Ocupanţii ruşi au constatat că aproape 100 din cele 114 mine existente în estul Ucrainei sunt neprofitabile şi au mobilizat forţat bărbații angajați, declară șeful administrației...
Ministrul rus al Apărării susține că nu e în interesul țării să atace state NATO. Rusia şi China continuă cooperarea militară
Trupele NATO au creat ameninţări suplimentare pentru Rusia prin apropierea lor de frontierele ruse, dar Moscova nu are interesul militar sau geopolitic de a ataca state NATO, a declarat vineri...