Roland Garros: pustoaica de 17 ani merge in sferturi dupa o victorie-fulger VIDEO

Luni, 07 Iunie 2021, ora 14:30
4584 citiri
Cori Gauff FOTO Twitter

Cori "Coco" Gauff s-a calificat in sferturile de finala ale Roland Garros, dupa o victorie rapida in fata lui Ons Jabeur (Tunisia), scor 6-3, 6-1.

Coco Gauff (locul 25 WTA) a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a castiga meciul si va juca in sferturi impotriva Barborei Krejcikova.

La 17 ani, Gauff a devenit:

- cea mai tanara jucatoare ce ajunge intr-un sfert de Grand Slam de la Nicole Vaidisova (Roland Garros 2006)

- cea mai tanara americanca intr-un sfert la Roland Garros de la Jennifer Capriati (1993)

- cea mai tanara americanca intr-un sfert de Grand Slam de la Venus Williams (US Open 1997).

Cori Gauff este antrenata de Patrick Mouratoglou, francezul care ii mai pregateste si pe Serena Williams sau Stefanos Tsitsipas.

Cine e fosta lideră mondială care va decide soarta Simonei Halep: ”Greutatea e pe umerii ei”
Simona Halep a revenit în competiții ca urmare a deciziei pe care a anunţat-o TAS, de reducere a suspendării de 4 ani dictată de ITIA la 9 luni. Deși și-a anunțat prezența săptămâna...
4 românce la Roland Garros! Care e singura șansă a Simonei Halep?
Turneul de tenis Roland Garros 2024 va demara peste aproape o lună, iar cei mai buni tenismeni ai lumii participă la acesta. Organizatorii au publicat deja lista de jucători și jucătoare...