Djokovici a fost întrebat direct: "Mergi la Australian Open sau nu?"

3945 citiri
Novak Djokovici FOTO Twitter

O întregă tevatură s-a creat în jurul lui Novak Djokovici și a posibilității ca acesta să participe sau nu la Australian Open.

Se știe că la Melbourne vor fi acceptați doar jucptorii vaccinați, iar Djokovici nu vrea să spună dacă a făcut acest lucru sau nu.

"Înţeleg că vreţi răspunsuri de la mine şi să aflaţi unde şi cum voi începe sezonul, dar vom vedea ce ne rezervă viitorul. Nu pot da o dată, dar cum Openul Australiei vine curând, veţi afla ce voi face", a spus Djokovici, vineri seară, după ce Serbia a fost învinsă de Croaţia în semifinala Cupei Davis.

Primul Grand Slam al anului, Australian Open, are loc în ianuarie, reamintește News.ro

Echipa Croaţiei s-a calificat, vineri seară, la Madrid, în finala Cupei Davis, trecând în semifinale de Serbia, scor 2-1.

În primul meci al confruntării, croatul Gojo Borna l-a învins pe Dusan Lajovic, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2, într-o oră şi 58 de minute.

Al doilea meci i-a avut protagonişti pe liderul ATP Novak Djokovici şi pe Marin Cilic. S-a impus sârbul, cu scorul de 6-4, 6-2, într-o oră şi 39 de minute.

Croaţii au ajuns în finală după victoria echipei Nikola Mektic/Mate Pavic în faţa perechii Novak Djokovici/Filip Krajinovic, scor 7-5, 6-1, într-o oră şi 12 minute.

În a doua semifinală se întâlnesc, sâmbătă, tot la Madrid, Rusia şi Germania.

Finala se va disputa duminică, de asemenea la Madrid.

Croaţia a câştigat trofeul în 2005 şi în 2018.

George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...