Mihaela Buzarnescu, la un singur pas de tabloul principal la Australian Open. Victorie dramatica a romancei, dupa trei ore de joc

Marti, 12 Ianuarie 2021, ora 19:40
6539 citiri
Mihaela Buzarnescu

Mihaela Buzarnescu, locul 137 WTA, s-a calificat marti in turul al treilea al calificarilor pentru tabloul principal la Australian Open, conform news.ro.

Buzarnescu, singura romanca ramasa in calificari, a invins-o in turul doi, cu scorul de 7-6 (6), 2-6, 6-4, pe jucatoarea americana Claire Liu, locul 218 WTA, dupa un meci de doua ore si 54 de minute.

Pentru un loc pe tabloul principal, ea se va intalni miercuri cu o alta jucatoare din SUA, Whitney Osuigwe, 18 ani, locul 161 WTA.

Calificarea in turul al treilea este recompensata cu un premiu de 52.500 de dolari australieni (33.300 de euro) si cu 30 de puncte WTA.

Din Romania, direct acceptate pe tabloul principal sunt Simona Halep, locul 2 WTA, Patricia Maria Tig, locul 56 WTA, Sorana Cirstea, locul 71 WTA, Irina Camelia Begu, locul 78 WTA, si Ana Bogdan, locul 92 WTA.

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...
Victoria carierei pentru o tenismenă din România în plină ascensiune. Meci de peste 4 ore, cu o mare favorită
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni a reușit cea mai importantă victorie a carierei, în primul tur al turneului WTA 125 de la San Luis Potosi (Mexic), dotat cu premii totale de 115.000 de...