UPDATE - Turneul de la Madrid: cine e "regina zgurii". S-a terminat meciul asteptat cu sufletul la gura. Cum arata primele doua "sferturi"

Luni, 03 Mai 2021, ora 23:03
56693 citiri
Ashleigh Barty

Turneul de tenis WTA 1000 de la Madrid a continuat luni cu meciuri din optimile de finala ale competitiei, iar cap de afis a fost confruntarea dintre lidera mondiala Ashleigh Barty si poloneza Iga Swiatek.

UPDATE - Ora 23.00. Ashleigh Barty a invins-o pe Iga Swiatek cu 7-5, 6-4. Barty o va intalni in sferturi pe Petra Kvitova (6-3, 4-6, 6-4 cu rusoaica Kudermetova). Intr-un alt meci din sferturi se vor confrunta Paula Badosa (6-7, 7-6, 6-0 cu Sevastova) si Belinda Bencic, care a profitat de retragerea tunisiencei Ons Jabeur, la scorul 7-6, 4-3 pentru elvetianca.

Intalnirea este cu atat mai interesanta cu cat se intalnesc ultimele doua castigatoare ale turneului de la Roland-Garros, considerat un campionat mondial al tenisului pe zgura. Barty a triumfat in 2019, deposedand-o de trofeu pe Simona Halep (invingatoare in 2018), in timp ce Swiatek a cucerit Parisul in 2020, invingand-o pe traseu pe Halep.

Si mai atractiv este faptul ca partida Barty - Swiatek (programata in jurul orei 20.00) va fi primul duel direct dintre cele doua tenismene in circuitul WTA.

"Abia astept sa joc contra Igai Swiatek, e o provocare, mai ales ca inclestarea va avea loc pe zgura", a spus Ashleigh Barty.

Columbia, prea bună pentru România. Tricolorii și-au salvat onoarea în ultimele minute. Filmul meciului
Echipa naţională a României a pierdut marţi seara, scor 2-3, în faţa echipei naţionale a Columbiei, într-un meci amical disputat la Madrid. Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul...
Cum s-a terminat România - Columbia, cu Hagi și Asprilla printre marcatori. Final de meci electrizant, cu revenire de la 0-3
Meciul amical România - Columbia a avut loc, marţi, de la ora 21.30, pe arena echipei Atletico Madrid, ”Wanda Metropolitano”. România a reîntâlnit Columbia după ce a învins-o cu...