Jucătorul momentului în circuitul ATP. A câștigat două trofee într-o săptămână și e la un pas de Top 10 mondial

Luni, 27 Septembrie 2021, ora 09:30
2922 citiri
Hubert Hurkacz

Tenismanul polonez Hubert Hurkacz, numărul 13 mondial, a realizat dubla la turneul ATP de la Metz (Franţa) - Moselle Open -, ajuns la cea de-a 18-a sa ediţie, reuşind să cucerească titlurile atât la simplu, cât şi la dublu, conform agerpres.ro.

Hurkacz, în vârstă de 24 ani, l-a învins mai întâi pe spaniolul Pablo Carreno Busta (locul 16 ATP) în două seturi, 7-6 (7/2), 6-3, cucerind trofeul la simplu, înainte de a se impune în ultimul act al probei de dublu, alături de compatriotul său Jan Zielinski, în faţa perechii compuse din francezul Arthur Rinderknech şi monegascul Hugo Nys (7-5, 6-3).

Acesta este al patrulea titlu din cariera sa la simplu pentru Hubert Hurkcaz şi al treilea din 2021, după succesele de la Delray Beach, în ianuarie, şi Miami (Masters 1.000), în martie.

În finala de duminică, uriaşul polonez (1,96 m) şi-a respectat statutul de principal favorit, reuşind să-l învingă pe Carreno Busta, cap de serie numărul şi medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la capătul unui joc pe care l-a controlat în ansamblu, în ciuda unui început mai dificil.

Hurkacz, care a fost la un pas de Top 10 mondial în luna iulie, a încheiat astfel o săptămână foarte bună la turneul din Hexagon, pe parcursul căreia i-a învins pe rând pe francezul Lucas Pouille, scoţianul Andy Murray, fostul număr unu mondial, germanul Peter Gojowczyk şi spaniolul Pablo Carreno Busta, fără să piardă niciun set.

Performanță notabilă în circuitul ATP pentru iubitul Andreei Bălan
Perechea româno-franceză Victor Cornea/Theo Arribage s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP 250 de la Munchen (Germania), dotat...
Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...