Italia le priește româncelor! Jaqueline Cristian, calificare în sferturile de finală la Palermo

Joi, 22 Iulie 2021, ora 09:10
3872 citiri
Jaqueline Cristian. Foto: Facebook / Jaqueline Cristian

Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian, locul 159, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Palermo, cu premii de 189.708 euro.

Ea a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe chinezoaica Qinwen Zheng, locul 171 WTA, venită din calificări, după un meci care a durat o oră şi 26 de minute.

În faza următoare, sportiva română va evolua cu franţuzoaica Ocean Dodin, locul 120 WTA şi cap de serie numărul 6.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 4.667 de euro şi cu 60 de puncte WTA.

În aceeaşi fază este şi Elena Gabriela Ruse, locul 137 WTA, care va evolua cu Lucia Bronzetti, locul 190 WTA, benficiară a unui wild card.

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
A înlocuit-o pe Halep la Madrid! Meciul decisiv se va juca azi
Jaqueline Cristian a înlocuit-o practic pe Simona Halep în turneul de la Madrid și joacă meciul decisiv astăzi, de la ora 16.30. Cristian este a treia româncă ce a ajuns pe tabloul...