Irina Begu si Patricia Tig, victorii lejere la Melbourne. Ana Bogdan a fost eliminata

Luni, 15 Februarie 2021, ora 11:19
2744 citiri
Irina Begu

Patricia Tig, locul 56 WTA, s-a calificat, luni, in optimile de finala ale turneului de categorie WTA 250 Phillip Island Trophy, competitie rezervata jucatoarelor eliminate in primele faze ale Australian Open.

Tig, locul 56 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-1, 6-4, pe britanica Francesca Jones, locul 245 WTA, venita din calificari, dupa un meci de o ora si 26 de minute. Invingatoarea va evolua in faza urmatoare cu sportiva elvetiana Jil Teichmann, locul 58 WTA, care a trecut, in turul al doilea, cu scorul de 6-2, 6-2, de Monica Niculescu, locul 146 WTA, prezenta pe tabloul principal ca lucky loser, dupa 70 de minute de joc.

Si Irina Begu, locul 74 WTA, a ajuns in optimi, dupa victoria cu scorul de 6-3, 6-2, obtinuta in 72 de minute, in fata rusoaicei Anna Blinkova, locul 63 WTA. Begu va juca in turul urmator cu chinezoaica Qiang Wang, locul 34 WTA si cap de serie numarul 5. Calificarea in optimi este recompensata la aceasta competitie cu un premiu de 2.700 de dolari si cu 30 de puncte WTA.

In schimb, Ana Bogdan, locul 96 WTA, a ratat calificarea in optimile de finala ale Phillips Island Trophy. Ea a fost invinsa, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-2, de Zarina Dias (Kazahstan), locul 83 WTA, dupa un meci de doua ore si 19 minute. Pentru prezenta in mansa a doua, Bogdan va primi un premiu de 1.900 de dolari si 16 puncte WTA.

VIDEO De ce Serena Williams nu o va uita niciodata pe Simona Halep

Serena Williams ii provoaca amintiri placute Simonei Halep. "Cea mai buna zi din viata mea a fost cand am invins-o la Wimbledon". Ce spune despre meciul din sferturi

Cati bani a castigat Simona Halep dupa succesul cu Iga Swiatek din optimi

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
Traian Băsescu avansează o variantă în care Dreapta Unită ar putea să ajungă la guvernare. Ce rezultat crede că va obține AUR
Fostul preşedinte Traian Băsescu este de părere că, în urma alegerilor parlamentare din acest an, se prefigurează un guvern format din partidele care formează actuala coaliţie. El nu...