Horia Tecau, esec surprinzator la Monte Carlo. Tenismenul roman a ratat doua mingi de meci

Marti, 13 Aprilie 2021, ora 20:43
2262 citiri
Horia Tecau

Perechea romano-germana Horia Tecau/Kevin Krawietz a fost invinsa de fratii Petros si Stefanos Tsitsipas, cu 7-6 (4), 3-6, 11-9, marti, in prima runda a probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro, conform agerpres.ro.

Tecau si Krawietz, favoritii numarul opt, s-au inclinat dupa o ora si 47 de minute de joc efectiv, dupa ce au ratat doua mingi de meci.

Meciul a inceput luni, dar a fost intrerupt de ploaie la scorul de 5-4 pentru greci in primul set. Marti, jocul a fost reluat, iar Stefanos si Petros Tsitsipas (beneficiari ai unui wild-card) au ratat o minge de set, primul act ajungand in tiebreak, unde Tecau si Krawietz au condus cu 4-1, dar au pierdut sase puncte la rand si setul (4-7).

Tecau si partenerul sau au dominat setul secund, in care au avut 3-0, 4-1 si 5-2, incheind cu 6-3.

In super tiebreak, Tecau si Krawietz au avut 9-7, dar au pierdut patru puncte la rand, ratand doua mingi de meci.

Cuplul romano-german a incheiat cu 2 asi si 7 duble greseli, iar grecii au avut 5 asi si 5 duble greseli.

Horia Tecau si Kevin Krawietz vor imparti un cec de 7.500 de euro.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...