Finalista de anul trecut de la Australian Open merge in sferturile de finala cu mari emotii

Duminica, 26 Ianuarie 2020, ora 09:15
8683 citiri

Finalista de anul trecut de la Australian Open, cehoaica Petra Kvitova s-a calificat cu ceva emotii in sferturile de finala de la Antipozi, dupa ce a pierdut un prim set in dauna sportivei din Grecia Maria Sakkari.

Kvitova, favorita 7, a dispus de Sakkari, locul 23 in lume, scor 6-7, 6-3, 6-2, dupa doua ore si 16 minute de tenis echilibrat, in care Sakkari a pus-o serios la munca pe dubla campioana de la Wimbledon.

Petra, fost loc 2 mondial WTA, chiar dupa finala pierduta anul trecut la Osaka, va evolua in sferturile de finala cu invingatoarea partidei Barty - Riske, meci care are loc tot duminica, dupa ora 10 la Australian Open, pe arena Rod Laver.

Tot duminica, Cori Gauff, 15 ani, noua senzatie a tenisului mondial, a fost eliminata si ea in trei seturi, de catre Sofia Kenin, locul 15 in lume, si ea din Statele Unite. Cronica intalnirii o puteti reciti mai jos:

Noua senzatie a tenisului din circuitul WTA a fost eliminata de la Australian Open, dupa un 0-6 in setul decisiv

Stim ca Simona Halep va evolua in optimile de finala luni dimineata, cu Elise Mertens, meci care va incepe la ora noastra locala 2.00, LIVE text pe Ziare.com.

Simona Halep la Australian Open: Organizatorii au anuntat ora de start a partidei din optimile de finala

Turneul de la Australian Open este dotat cu premii in valoare totala de 49,1 milioane de dolari.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Kvitova calificare in sferturi cu emotii, #Kvitova cronica meci Sakkari Australian Open , #Australian Open