Novak Djokovici e la un meci de un succes istoric

Sambata, 11 Septembrie 2021, ora 08:46
3569 citiri
Novak Djokovici FOTO facebook

Liderul ATP, sârbul Novak Djokicici, s-a calificat, vineri, în a noua finală din carieră la US Open şi este la un singur meci de titlul de grand slam cu numărul 21, un record, şi de Marele Şlem.

El l-a învins, în semifinale, cu scorul de 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2, pe germanul Alexander Zverev, locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4, după un meci care a durat trei ore şi 34 de minute.

Djokovici, 34 de ani, poate deveni primul jucător după 52 de ani şi după australianul Rod Laver în 1969 care realizează Marele Şlem, câştigarea celor patru turnee de grand slam într-un an.

Adversarul lui din ultimul act la Flushing Meadows este rusul Daniil Medvedev, locul 2 ATP, care l-a depăşit, tot sâmbătă, în semifinale, cu scorul de 6-4, 7-5, 6-2, pe canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 15 ATP şi cap de serie numărul 12, într-o partidă de două ore şi patru minute.

Medvedev, 25 de ani, este la a doua finală la US Open, după cea pierdută în 2019, a treia din carieră la un grand slam, dar îi lipsşte un trofeu major din palmares.

Scorul întâlnirilor directe dintre Djokovici şi Medvedev este de 5-3 în favoarea rusului. Ultima dată, Djokovici l-a învins pe Medvedev la Australian Open, cu scorul de 7-5, 6-2, 6-2.

De pe plaja din Miami, Mihaela Buzărnescu și-a anunțat revenirea în tenis FOTO
Fără meci jucat din august 2022, când s-a accidentat grav la un turneu Challenger de la Iași, Mihaela Buzărnescu a dezvăluit că vrea să joace la US Open 2024 și va încerca să profite de...
Un tânăr s-a drogat cu 27 de substanțe, în același timp. Medicii spun că sunt tot mai întâlnite cazurile de acest fel
Un tânăr consumator de droguri a luat un cocktail care conţinea 27 de substanţe, afirmă dr. Ruxandra Manea, medic primar de medicină de laborator la Centrul de Evaluare şi Tratament a...