Novak Djokovici se apropie de o performanță fantastică: doar de trei ori s-a mai întâmplat asta în istoria tenisului

Marti, 07 Septembrie 2021, ora 08:26
2892 citiri
Novak Djokovici FOTO facebook

Sârbul Novak Djokovici, locul I ATP, s-a calificat, marţi, în sferturi la US Open, după ce l-a învins, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2, 6-2, pe americanul Jenson Brooksby.

Djokovici s-a calificat după un meci de trei ore şi va juca în sferturi cu italianul Matteo Berrettini, al şaselea favorit.

Novak Djokovici este aproape de performanţa rară în tenis, aceea de a câştiga toate cele patru turnee de grand slam (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon şi US Open) într-un sezon, respectiv de a face Marele Şlem.

În istorie, doar doi jucători au reuşit Marele Şlem, americanul Donald Budge, în 1938, şi australianul Rod Laver, de două ori, în 1962 şi 1968, ultimul fiind chiar în anul în care a început Era Open.

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...