Victorie de pus in rama pentru Novak Djokovic la Roma. Meciul s-a intins pe doua zile, iar sarbul a intors miraculos scorul

Sambata, 15 Mai 2021, ora 15:28
6459 citiri
Novak Djokovic

Jucatorul sarb de tenis Novak Djokovic (1 ATP, principal favorit) s-a calificat sambata in semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro, dupa ce a trecut in sferturi, in trei seturi, 4-6, 7-5, 7-5, de grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP, favorit nr. 5), conform agerpres.ro.

Asa cum se stie, meciul dintre cei doi a fost intrerupt vineri seara de ploaie, in momentul intreruperii Stefanos Tsitsipas conducand cu 6-4, 2-1, dar si cu un break in plus in setul al doilea.

Sambata, sarbul s-a impus in cele din urma, dar dupa un meci dificil, el adjudecandu-si ultimul set dupa aproape o ora si jumatate de joc.

Djokovic a reusit 4 asi si a facut 6 duble greseli, Tsitsipas reusind 5 asi si facand o singura dubla greseala.

In penultimul act, Djokovic va juca impotriva italianului Lorenzo Sonego (33 ATP) care a produs o surpriza invingandu-l pe rusul Andrei Rublev (7 ATP, favorit nr. 7) cu 3-6, 6-4, 6-3.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
S-a anunțat noul turneu la care ar putea participa Simona Halep. Aceasta se va antrena din greu la București
Simona Halep va continua pregătirea pe zgură, în România, după ce s-a retras de la turneul de la Madrid ce va începe săptămâna aceasta. Jurnaliștii americani au comentat retragerea de...