Câștigătoare surpriză în turneul WTA de la Ostrava. A învins-o pe Sorana Cîrstea în primul tur și a urcat lângă Emma Răducanu în clasament

Duminica, 26 Septembrie 2021, ora 19:33
19024 citiri
Kontaveit a câștigat finala cu Maria Sakkari

Estona Anett Kontaveit, locul 30 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Ostrava (Cehia), conform news.ro.

Kontaveit a învins-o în finală pe sportiva elenă Maria Sakkari, locul 12 WTA şi favorită 4, scor 6-2, 7-5, într-o oră şi 32 de minute.

Printre adversarele lui Kontaveit la Ostrava s-a numărat şi Sorana Cîrstea, pe care estona a învins-o în primul tur.

Pentru Anett Kontaveit este al treilea trofeu WTA, după cele obţinute la 's-Hertogenbosch în 2017 şi la Cleveland în 2021.

Începând de luni, Kontaveit va fi pe locul 23 WTA, în spatele Emmei Răducanu, câștigătoarea de la US Open

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Mare surpriză la WTA Stuttgart. Cine a eliminat-o pe Sabalenka în sferturi
Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka (2 WTA, favorită nr. 2) a fost eliminată surprinzător vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu...